Cidde'ye tehlikeli iniş

Suudi Arabistan Hava Yolları adına uçan Onur Air’den kiralık Airbus A330-200 tipi yolcu uçağı Cidde’ye ön iniş takımı açılmayınca burun üzeri iniş yaptı.

Nasıl - Fatma Sarıkaya
Cidde'ye tehlikeli iniş
Onur Air’in Saudia Havayolları adına uçan Airbus A330 tipi uçağında, Medine-Dakka seferi sırasında kalkıştan bir süre sonra hidrolik arızası meydana geldi.

Uçağın kaptan pilotu Ümit Atlatırlar, hidrolik arızasını tespit ettikten sonra yardımcısı Mehmet Tosyalı’yla birlikte güvenli inişi sağlamak için yakıtı bitirmek amacıyla havada üç saate yakın tur atıp, ön tekerlekleri manuel olarak açmayı denedi. Ancak sonuç alamayınca iniş kararı alan kaptan, Uçuş Operasyon Müdürlüğü ile yapılan koordinasyon çerçevesinde zorunlu iniş prosedürlerini sorunsuz uygulayarak ön tekerlekleri açılmayan TC-OCH kuyruk tescilli uçağı yedek meydan olan Cidde’ye yerel saatle 21.50’de burun üzeri indirdi.

Kaptan Pilot Ümit Atlatırlar büyük bir soğukkanlılıkla uçağı pist içerisinde tutmayı başararak, 141 yolcu ve 10 kişilik mürettebatla toplam 151 kişinin uçaktan burnu kanamadan tahliye olmasını sağladı.

Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun, olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:
"Uçağımız, henüz bilinmeyen bir nedenle yaşadığı hidrolik arıza nedeniyle Cidde meydanına gerçekleştirdiği acil iniş sonrasında 141 yolcu ve 10 mürettebat uçaktan başarıyla tahliye edilmişlerdir. Uçağımızın kaptanlarının soğukkanlılığı sayesinde kimse yaralanmamıştır. Arızanın dış etkenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı yetkililer tarafından yapılacak detaylı incelemeler sonrasında açıklığa kavuşturulacaktır."

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.