Dünyanın en iyi 10 kahve başkenti!

Kahvesiz geçen bir günü düşünmek bile istemeyenlerdenseniz, işte kahve aşkını doyasıya yaşayacağınız şehirler! Olmaya cihanda bir yudum kahve gibisi mi diyorsunuz? Gün sizin için sadece kahveden sonra mı başlıyor? Öyleyse, bu kahve başkentleri size çok iyi gelecek. İşte kahve tutkunlarının mutlaka keşfetmesi gereken kahve başkentleri:

Nerede - Fatma Sarıkaya
Dünyanın en iyi 10 kahve başkenti!
1. Roma, İtalya

Italya’da kahve bir içecek değil, adeta bir yaşam biçimi. Roma kelimenin tam anlamıyla bir kahve başkenti. Her köşe başında, her sokakta bir kahvehaneye (İtalyanca’da bar diye anılıyor) rastlayacaksınız. Buralar günün her vakti kahvesini yudumlayan insanlarla tıklım tıklım dolu. Bir İtalya yerlisi gibi kendinize bir ufak siyah kahve söyleyin (un caffe) ve şehrin karmaşasının tadını çıkartın. Daha da iyisi, dışarıda bir masaya yerleşip, kahve aromalı gelato eşliğinde cappuccino’nunuzu yudumlayın.

2. Reykjavik, İzlanda

Kuzey ülkeleri kahve tüketiminde dünyanın zirvesinde yer alıyor. Bu ülkeler arasında ise İzlanda özellikle kaliteli kahveye olan düşkünlüğü ile tanınıyor. Bu serin kuzey şehrinde içinizi ısıtacak bir sürü harika, bir zincire bağlı olmayan kafe bulacaksınız. Bunların bir çoğu da şirin, ufak kitapçıların içinde bulunan bókakaffis adı verilen yerler.

Kuzeyin yıldızı İzlanda kahvesinin yanı sıra, dünyada Kuzey Işıkları'nın en iyi izlenebileceği yerlerden biri olmasıyla da meşhur!

3. Addis Ababa, Etiyopya

Mussolini’nin 1935’te başarısızlıkla sonuçlanan Etiyopya işgali, ülkenin başkenti Addis Ababa’da izini İtalyan usulü espresso barları ile bırakmış, ki bu tarz yerlerin sayısı şaşılacak kadar yüksek. Tabi bu kahve anavatanında daha geleneksel bir tecrübe istiyorsanız, bir Etiyopya kahve seremonisine uğramanız gerekiyor. Normalde evlerde görülen bu seremoniyi şimdilerde kafe ve restoranlarda bulmak da mümkün. Biraz iştahınızı açacak bir tasvir yapalım. Önce taze kahve çekirdekleri közlerin üzerinde bir maltızın içinde kavruluyor. Kahveyle harmanlanmış tatlı duman kokusu burnunuzu dolduruyor. Akabinde kavrulan çekirdekler eziliyor ve topraktan yapılma ince uzun ağızlı jebena’nın içinde kaynatılıyor. Taşmaya başladığı anda fincanlara dökülüp, soğutulup, tekrar kaynatılıyor, ta ki kıvamı ve tadı mükemmel olana kadar.

4. Havana, Küba

Dünyanın en büyük kahve çekirdeği ihracatçılarından olan Küba’da, café cubano’yu doğduğu yerde, renkli başkent Havana’da tadabilirsiniz. Tatlıcıysanız bu doygun espresso benzeri kahve tam size göre. Şekerle pişirilen café cubano birçok öğünle birlikte tüketiliyor. Ama belki de keyfi en çok akşam bir puro ile birlikte çıkıyor.

5. Rio de Janeiro, Brezilya

Kahve denemek için dünyanın en büyük kahve üreticisi olan Brezilya’dan uygun bir yer olabilir mi? Brezilya’da kahve o derece hayatın içine sinmiş ki, çocuklar bile sabah kahvaltısında sütlü kahve (café com leite) içiyor! Tam anlamıyla bir kahve aşığıysanız da bölgenin tarihi kahve plantasyonlarını ziyaret edebilirsiniz.

6. Viyana, Avusturya

Avusturya’nın ve Avrupa’nın kahve başkenti olan Viyana’nın Kaffeehaus’larındaki atmosferi başka bir yerde bulmak mümkün değil. Tasarımları ile size tarihe geri götürecek bu muazzam yerlerde gün boyu oturup, ağız sulandıran tatlılar ve pastalardan tatmak isteyeceksiniz. İlginç bir not: Avusturyalılar kahveyle Osmanlı sayesinde,ilk Viyana kuşatmasından sonra tanışmış.

7. İstanbul, Türkiye

Türk kahvesi gibisi gerçekten yok. Dünyada bizi temsil eden kahvemiz o derece üne sahip ki UNESCO tarafından ‘’Somut Olmayan Kültürel Miraslar’’ listesine alınmış. 1517’de Yemen’den İstanbul’a ilk defa getirilen kahve, kısa zamanda saray mutfağının baş tacı haline gelmiş. Kahve demişken, şöyle bol köpüklü bir kahve ne iyi giderdi şimdi değil mi? Kim bilir, falınızda belki üç vakte kadar seyahat çıkacak!

İstanbul'un dünyaca meşhur tatları dışında, lezzetin gizli kalmış 10 adresini keşfetmeye ne dersiniz?

8. Londra, İngiltere

Bu kadar geniş bir kültür yelpazesi olan bir şehirde türlü türlü kafelerin olmasına şaşmamak gerek. Organik lattelerden ve hipster kafelerden ucuz Amerikan tipi restoranlara her türlü kahve deneyimini Londra’da bulmak mümkün. Mayıs’ın ilk haftasında kutlanan Londra Kahve Festivali’ni de kaçırmamak gerek. Bu kadar kahve ağır geldiyse, merak etmeyin, Londra çayıyla da meşhur!

9. Singapur

Beklenmedik bir isim, değil mi? Kahve, ya da Singapur’da bilindiği haliyle Kopi, ülkenin milli içeceği ve kopitiam adı verilen kahvehaneler sosyal hayatın kalbinde yer alıyor. Kopi bildiğimiz kahveden biraz farklı. Nasıl mı? Çekirdekler tereyağı ile kavruluyor ve Kopi’ye özgün bir tat ve aroma katıyor.

10. Seattle , Amerika Birleşik Devletleri

Kendisi bir başkent değilse bile, dünyanın kahve başkenti unvanını Starbucks’ın doğduğu şehre vermemek olmaz. Sevseniz de sevmeseniz de, günümüzde Starbucks zinciri kahveyle ve kahve kültürüyle aynı nefeste anılıyor. Starbuck tiryakileri için ilk şubesini görmek mutlaka yaşanması gereken bir tecrübe.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.