Kurban Bayramı rotalarıyla dünyanın sesine kulak verin

Dünyanın güzelliği, gördüklerimizin, duyduklarımızın ve tahminlerimizin ötesinde…

Nereye - Fatma Sarıkaya
Kurban Bayramı rotalarıyla dünyanın sesine kulak verin
Çıktığımız her yolculuk ise bu güzelliğe birer methiye. Kurban Bayramındaki rotalarımızla, farklı medeniyetlerin akıldan çıkmayacak güzellikteki öykülerini anlatmaya devam ediyoruz. Verimli topraklar, medeniyetler yaratan kentler, uçsuz bucaksız bağlar, doğanın gücünü hatırlatan ırmaklar, binyıllara meydan okuyan mozaikler, masal diyarlar, alışılmadık gelenekler, enginliğin ortasında tek başına ve dimdik bekleyen anıtlar… Siz de bu öykülere dahil olmak istemez misiniz?

KLASİK KAPADOKYA

Karanlık Kilise

Tüm Kapadokya’nın en iyi korunmuş duvar resimlerini sergileyen Karanlık Kilise şaşırtıcı, büyüleyici, olağanüstü bir yapıdır. Naos bölümünün resimleri ve narteks tavanını kaplayan, Kariye’deki göklerin dürülmesi sahnesini andıran “İsa’nın Göğe Yükselişi” sahnesi ile Karanlık Kilise eşsizdir.

TRAKYA’DA BAĞ BOZUMU

İğneada’dan Edirne ve Tekirdağ’a

Üzüm bağları ve antik bağ rotaları, üç denize kıyısı olan verimli toprakları, Avrupa’da eşsiz longoz ormanları ve sevimli kasabaları ve mimari mirasıyla Trakya, sonbaharda hem doğal ve kültürel güzelliklerin hem de yerel lezzetlerin peşine düşenler için benzersiz bir seçenek.

HİTİT GÜNEŞİ HATTUŞAŞ

Yazılıkaya

Yazılıkaya adıyla anılan Hitit İmparatorluğu’nun açık hava tapınağı, Hattuşaş’ın (Boğazköy) kuzeydoğusunda yer alır. Tapınaktaki kaya kabartma sahnelerin en etkileyicilerinden biri, Tanrı Şarruma’nın Kral IV. Tuthaliya'yı kucaklayışını gösterir. Kucaklama burada onur verme ve koruma niteliği taşır. Bu kabartma Hitit sanatının zarif ve güzel bir örneğidir.

LATMOS VE KARYA’NIN KUTSAL YERLERİ

Zeus Labraundos

Karya’nın en eski şehirlerinden olan ve mabetler şehri Milas’a, Baltalı Kapı’dan başlayan mermer bir kutsal yolla bağlanan Labranda, adını çift yüzlü balta demek olan “labrys” sözcüğünden alır. Olimpos tanrılarının en güçlüsü olan ve yıldırımla simgelenen Zeus, Anadolu coğrafyasındaki bu kutsal alanında “Zeus Labraundos” adını almış ve çift yüzlü baltayla simgelenir olmuştur.

BUZULLAR VE VOLKANLAR ÜLKESİ İZLANDA

Godafoss Çavlanı

Doğanın dizgine vurulamaz gücünü hissettiren İzlanda’nın “Tanrılar Çavlanı” Godafoss, bu adı görkeminden ötürü almamış. 1000 yılında, kanun yapıcıların sözcüsü Thorgeir burada ulusunun dinini düşünmek üzere 24 saat meditasyon yapmış. Kendisinin önerisi üzerine Hıristiyanlık İzlanda’nın resmi dini olarak kabul edilip tüm pagan tanrılarının ikonları bu çavlana atılmış.

HIRVATİSTAN, DALMAÇYA VE BOSNA-HERSEK

Diocletianus Sarayı

Saray denmesi sizi yanıltmasın! İmparator Diocletianus’un 3. yy’da Dalmaçya kıyısındaki Split’te, emekliliği için yaptırdığı bu bina, imparatorluk ihtişamıyla tipik Roma garnizonu özelliklerini bir arada taşıyor. Roma dünyasının en iyi korunmuş sarayı olmasıyla ünü Adriyatik’i aşan yapı, duvarları, surları, kuleleri, sokakları, kemerleri ve meydanlarıyla başlı başına bir kent.

BALTIK BAŞKENTLERİ

Trakai Şatosu

Kartpostallara yaraşır güzellikteki manzarasıyla Trakai Şatosu, 14. yüzyıldan beri Galve Gölü’ndeki bir adacığın üzerinde yükseliyor. Kuleleri, avluları, galerileri ve salonlarıyla bu gotik kırmızı tuğla yapı, kutsiyet atfedilen bir alanda olması sayesinde önemli bir dini sanat koleksiyonunu da barındırıyor.

EGZOTİK ENDONEZYA

Toraca’nın Bekçileri: Tau Tau’lar

Gözalıcı çeltik tarlaları, kadim gelenekleri, mimarisi, ahşap oyma işçiliği ve leziz kahvesiyle ünlü Toraca’da ruhun öbür dünyaya göçme süreci çok önemli. Bir hafta süren cenaze törenlerinin ardından asil ailelerin üyeleri, kayalara oyulmuş özel mezar odalarına defnediliyor ve tau tau denilen ahşap insan heykelleri mezarın bekçiliğini yapıyor.

BİR YUDUMDA ALSACE

Colmar

Alsace Bağ Rotası’nın kalbindeki Colmar, ortaçağ öykülerinden fırlamış gibidir. Dar sokaklarla dokunmuş eski kente rengârenk bir tebeşir kutusu havası veren yarı ahşap evleri, köprülü kanalları ve Isenheim Altarı gibi eşsiz parçalara sahip müzeleri, kentin görkemli geçmişini yansıtır.


FİDEL’İN VE CHE’NİN İZİNDE KÜBA

Fusterlandia

Jose Fuster, çocukça bir kabalığa sahip şekiller ve parlak renklerle öne çıkan “naif” sanatını uygulamaya kendi mahallesinden başlamış. 1975’te taşındığı atölyesini renkli mozaiklerle süsledikten sonra, komşularının da izniyle, on yıl içinde muayenehaneleri, otobüs durakları, bankları ve kapılarıyla tüm mahalleyi mozaik kaplı bir hayal dünyasına dönüştürmüş.


OECONOMICA PERU - BOLİVYA

Uro Adaları

Uro halkı, Peru-Bolivya sınırında, dünyanın en yüksek rakımlı gölü Titicaca’nın kıyısında yetişen “totora” kamışlarından oluşturdukları yüzen adalarda yaşıyor. Kökleri And Platosu’na yerleşen ilk insanlara uzanan ve kendilerine “Güneşin Çocukları” diyen Urolar, balıkçılıkla ya da rengârenk yünlerden yaptıkları ürünleri satarak geçiniyorlar.


OECONOMICA TİBET - BUTAN - NEPAL

Simtoka Dzong

17. yüzyılda Ngavang Namgyel Zhabdrung’un politik ve dini liderliği altında birleşen Butan’da, Zhabdrung’un ilk kurduğu kale-manastır olan Simtoka, ülkenin bir bütün olarak günümüze ulaşan en eski yapısı. Resmi adı Sangak Zabdhon Phodrang (Esrarlı Mantraların Derin Anlamı Sarayı) olan ve ahşap oymacılığın en güzel örneklerini sunan yapının bulunduğu bölgede efsaneye göre taşa dönüşen bir dişi şeytan yaşarmış. Simtoka ismi buradan (simmo/dişi şeytan ve do/kaya) gelmektedir.


OECONOMICA SİCİLYA


Villa Romana Del Casale

Akdeniz çanağındaki medeniyetlerin efsaneleriyle yoğurulmuş Sicilya toprağı, farklı kültürlerin mirasını koruyor. Dünyadaki en zengin, en geniş ve en eksiksiz Roma mozaiklerine sahip Villa Romana Del Casale, bu mirasın nadide örneklerinden. Geniş bir tarım arazisinin merkezinde yer alacak şekilde inşa edilen ve şatafatıyla benzerleri arasından sıyrılan yapı, kırsaldaki Romalı yerleşiminin zirvelerinden biri.
Bağlantılar: bayram, tatil, rota

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.