Lüks tatil trendleri…

Yaz kapıda... Tatil planlarınızı yapmadan önce 2016'nın tatil trendlerini bilmenizde fayda olur diye düşündük.

Ne var ne yok - Fatma Sarıkaya
Lüks tatil trendleri…
INSTA – SEYAHAT

Beş yıl kadar önce akıllı telefonların ilk dalgası patlak verdiğinde, turizm sektörü bu mecranın önemini hemen kavrayamadı. Müşterilerin seyahat deneyimlerini sosyal medya üzerinden paylaşmaları, birbirlerin fotoğraflarını, video güncellemelerini beğenmeleri ve takip etmeleri çok önemli. Artık kimse kartpostal almaya yanaşmıyor. Instagram ve Twitter gibi kanallarla anında, gerçek zamanlı seyahat tecrübesi paylaşma lüks seyahat tutkunları arasında vazgeçilmez bir alışkanlık haline geldi. 2106`te de bu böyle olacak. Seyyahların tek ihtiyacı ise sağlıklı ve hızlı WiFi bağlantısı.

SANAT KOLEKSİYONCUSUNUN GALAKSİ REHBERİ

Lüks segmentte seyahat edenlerin arasında sanat koleksiyonculuğu giderek popülerliğini artıran bir uğraş. Günümüzde sanat seyahate niyetlenmek için en yaygın çıkış noktalarından biri. Hatta tasarım gözü yeterince ehil olanlar için sokak sanatı bile bu yükselişten pay aldı diyebiliriz. Özellikle de alışılageldik seçeneklerden nispeten `daha az` pahalı olduğu için. Tarihe damga vurmuş sanat eserleriyle aynı karede olmak ve Instagram ya da Pinterest`ten paylaşmak oldukça imrenilir bir durum haline geldi. 2106`da bu trend yükselerek devam edecek.

SOLO KADIN TATİLCİLER

Tek başına seyahat eden kadın tatilcilerin sayısı giderek artıyor. Ancak bu birçok açıdan çaba gerektiren bir konu. Genel güvenlik kuralları, fiziksel görünüm ve kıyafetlerle ilgili özel kültürel kurallar söz konusu. Yalnız kadın tatilciler özellikle Güneydoğu Asya, Hindistan ve Meksika`yı tercih ediyorlar. Bu müşteriler lüks hizmet veren tur operatörlerinden kendilerine özel hizmetler bekliyorlar. 2016`da bu ihtiyaçları karşılayan şirketler kazanacak.

LATİN AMERİKA KEYFİ

Lüks turizmde mutfak ve yemek pişirmeyle ilgili maceralı programlar yükselen trendler arasında. Özellikle Latin Amerika dünyada şarap ve yemek turizmi açısından çok popüler. Özellikle Arjantin, Şili ve Peru ciddi rağbet görüyor.

SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNİN KALINTILARI

Lüks segmentin yükselen bir başka beklenmedik trendi ise soğuk savaş yıllarında büyük savaşların yaşandığı ülkeleri ziyaret etmek. Kuzey Kore, Rusya, Almanya, Vietnam gibi ülkelerdeki savaş alanlarında yürüyüş turları yapmak, geçmişin izinden gitmek 2016 yılında da üst segment turistler arasında popüler olacak.

ESKİ YOLLARDAN YENİDEN GEÇMEK

2016 yılında patlama yapacak lüks seyahat trendlerinden biri de eski tarihi yolları yeniden yürümek. Güney Amerika`daki İnka Yolu ve Avrasya`yı kapsayan Baharat Yolu gibi kadim ticaret ve dini parkurları tamamlamak son dönemde paralı turistler arasında ciddi rağbet görüyor.

UZAK DESTİNASYONLARA AİLE GEZİLERİ

Seyahat artık insanlar için sadece gezmek demek değil, aynı zamanda bir deneyim. Açık görüşlü aileler için bir eğitim ve ilişkileri sıkılaştırma fırsatı. Bu nedenle batılı zengin aileler bu deneyimleri yaşamak için sık sık Hindistan, Çin ve Güney Afrika gibi ülkelere gitmeye başladılar. Tur operatörleri tarafından hazırlanan `Çin: Bir Aile Keşfi`ya da Tayland Aile Macerası` başlıklı ürünler bulmak artık çok kolay. 2106 yılında dünyada lüks turizm açısından popüler olacak destinasyonlar şunlar: Myanmar, Hindistan, Sri Lanka, Nepal, Bhutan, Litvanya, Letonya, Estonya, Kolombiya ve Botswana.
Bağlantılar: seyahat, trend, turizm

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.