Tunceli'de sıkorsky düştü!

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait helikopterin Tunceli'de düşmesinin ardından zamanla yarış başladı. Yolların kardan ve heyelandan kapalı olmasına rağmen onlarca kurtarma ekibi, 3 uçak, 2 helikopter ve çok sayıda araç ile havadan ve karadan bölgeye sevk edilerek adeta bir kurtarma seferberliği başlatıldı. Ancak acı haber saat 17.15 sıralarında geldi. Düşen helikopterdeki 12 kişi şehit oldu.

Ne var ne yok - 18 Nisan 2017 14:00
Tunceli'de sıkorsky düştü!
Tunceli'de polis helikopterinin düşmesinin ardından 112 Komuta Kontrol Merkezine saat 13.32'de anons geldi. Olaydan 1 dakika sonra saat 13.33'de yakın ilçelerden ve illerden 6 ambulans ve 5 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) bölgeye sevk edildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanlığı'na (AFAD) bağlı 43 kurtarma personeli de bölgeye intikal ederken, çok sayıda dağcı da arama kurtarma çalışmalarına katılıyor. Ayrıca helikopterin düştüğü bölgeye en yakın durumdaki karakoldan iki özel de tim bölgeye gönderildi.

Yine Diyarbakır’da bulunan 8’inci Ana Jet Üssü’nden arama kurtarma çalışması yapan CN235 tipi uçak ile Malatya’dan 2 S-70 tipi arama kurtarma helikopteri bölgeye gönderildi. Ayrıca E-7T Barış Kartalı Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçağı da düşen helikopterlerden sinyal almak için uçtu. Saat 17.00 sıralarında 2 helikopterin enkazın bulunduğu alana ulaştığı bilgisi geldi.

6 PROFESYONEL DAĞCI BÖLGEYE ULAŞMAK ÜZERE

Erzurum AFAD Müdürü Selahattin Karslı,"Erzurum'dan AFAD'a bağlı 6 profesyonel dağcı, Tunceli'nin Pülümür ilçesindeki polis helikopteriyle irtibatın kesildiği bölgeye gönderildi" dedi.

KÖYLÜLER YÜRÜYOR

Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, CNN Türk yayınında açıklamalarda bulundu. Tosun'un açıklamaları şöyle: "Jandarmanın bulunduğu ekip yola çıktı. Çok kar var, bölgeye yürümek zorundayız. 40-45 dakika mesafedeyiz. Pülümür'e iki saatlik bir alanda bulunuyor helikoperter. Köylülerin katıldığı 100 kişilik vatandaşlar topluluğu bölgeye yürüyor. Havadan kurtarma çalışmaları şuan hava şartlarından dolayı gerçekleştirilemiyor."

KAYNAK: hurriyet.com.tr
Bağlantılar: Tunceli

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.