Türkiye'de keşfedilmeyi bekleyen 9 adres!

Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine dört bir yanı ayrı güzel ülkemizde, tarihi, doğası ve kültürüyle öne çıkan o kadar çok yer var ki, bazı güzellikler gözden kaçabiliyor. Sizin için, bu hazine değerindeki yerler arasından mutlaka gitmeniz gereken dokuz tanesini listeledik:

Nerede - Fatma Sarıkaya
Türkiye'de keşfedilmeyi bekleyen 9 adres!
1. Kuyucak Köyü, Isparta

Görsel bir şölen sunan mor lavanta tarlalarını görmek için ille de Fransa’nın meşhur Provence bölgesine gitmeniz şart değil! Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyü de, her yıl Haziran sonundan Ağustos başına kadar, lavanta tarlalarıyla görenlerin yüzünde gülücükler açmasına sebep oluyor. Turizmin henüz hiç uğramadığı bu köyde konaklama tesisi bulunmasa da, köy halkı gelen konuklara lavanta tarlalarını gezdiriyor ve köy kahvesinde mutlaka çay ikram ediyor.

Bazen en büyük güzellikler, en küçük yerlerden çıkıyor. İşte bunun en açık örneği olan Türkiye'nin en güzel 7 köyü!

2. Selimiye, Muğla

Marmaris’in saklı cenneti Bozburun Yarımadası’nda yer alan Selimiye, gerçek anlamda tipik bir Ege köyü. Marmaris’ten sonra bol dönemeçli yollardan geçerek ulaşılan köyde, çarşaf gibi bir denizin tadını çıkarabilir, sahildeki lokantalarda lezzetli deniz ürünlerini tadabilir, denk gelirseniz bir köy düğününe katılabilir ya da yakın mesafedeki Bozburun ve Söğüt köylerini gezebilirsiniz. Selimiye, Güney Ege'nin bilinmeyen güzelliklerle dolu olduğunun 9 kanıtından sadece bir tanesi!

3. Kars

Türkiye’nin en doğusunda yer alan Kars’ı herkes bilse de, turizm potansiyelinin farkında olan çok az kişi var. Kars’ın kent merkezinde Kars Kalesi, Kümbet Camii ve Kars Arkeoloji Müzesi’nin yanı sıra, Rus işgalinden kalan etkileyici mimariye sahip çok sayıda tarihi bina yer alıyor. Kars’a gitmek için en iyi zaman olan kış aylarında ise yakın mesafedeki donmuş Çıldır Gölü ile Ermenistan sınırındaki Ani Harabeleri mutlaka ziyaret edilmeli, kayak yapmak için Sarıkamış’a çıkılmalı.

4. Taraklı, Sakarya

Yemyeşil tepelerin arasında bir vadide yer alan Taraklı ilçesi, hem İstanbul hem de Ankara’ya 200 km mesafede yer alıyor. İlçenin en önemli özelliği, kimi üç asırdan daha da eski olan, geleneksel Osmanlı mimarisini yansıtan üç katlı tarihi evleri. Taraklı’nın taş kaplı dar sokaklarında gezindikten sonra Yunus Paşa Camii ve Tarihi Han’a uğramayı, Tarihi Hamam’da yıkanmayı ve yörenin meşhur keşkek ile nohutlu et yemekleriyle kendinize ziyafet çekmeyi ihmal etmeyin.
Geleneksel Osmanlı evleriyle efsanevi Kral Mezarları'nın iç içe bulunduğu Amasya, Türkiye'nin en güzel manzaralarından birini sunuyor.

5. Maçahel Yaylası, Artvin

Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan Maçahel Yaylası, hem Türkiye, hem de Gürcistan sınırları boyunca uzanıyor. Türkiye’de kalan kısmına ise Yukarı Maçahel deniyor. Oldukça zorlu yollardan ulaşılan vadiye vardığınızda karşınıza nefes kesecek güzellikte, yeşilin her tonuna sahip, enfes bir manzara çıkıyor. Doğal çeşitliliğiyle görenleri büyüleyen Maçahel’de yerel halk tarafından pansiyon olarak işletilen ahşap evlerde konaklayabilirsiniz. Böylelikle güler yüzleri ve samimiyetleriyle sizi en az bölgesinin doğası kadar etkileyecek olan yerel halkla kaynaşabilirsiniz!

6. Karaburun, İzmir

Ege Denizi boyunca uzanan, virajlı yolları sayesinde bakir kalan ve yakın çevresindeki Çeşme, Urla, Seferihisar ve Foça gibi turistik yerlerin aksine kitle turizminin etkilerinden korunmuş olan İzmir’in Karaburun ilçesi, zeytin ağaçları, turkuaz renkli sakin koyları, taş evlerle bezenmiş tipik Ege köyleri ve sıcakkanlı halkıyla ziyaretçilerine huzurlu ve keyifli bir tatil vaadediyor.

Karaburun, Türkiye'nin en gizli, en güzel 8 saklı plaj ve koyundan iki tanesine ev sahipliği yapıyor!

7. Han, Eskişehir

Nüfusu sadece 2040 kişi olan Han ilçesinin ismini, muhtemelen birçok Eskişehirli bile duymamıştır. Halbuki Eskişehir’den başlayarak, seyrine doyum olmayan küçük tepelerle dolu bir yoldan 1 saatlik bir araba yolculuğuyla ulaşılan Han ilçesi, Frig Vadisi’nin tam kalbinde yer alıyor. Han’a varınca önce ilçenin sokaklarında taş evleri aramaya koyulabilir, ardından meydandaki kahvede çay içip yerli halkla keyifli bir sohbet edebilirsiniz. Sonra da tepelerdeki Frig, Roma ve Bizans dönemine ait sayısız kabartma taşı keşfe çıkabilir ve rotayı M.Ö. 600’lerde yapılmış olan 17 metre yüksekliğindeki Midas Anıtı’nı görmek üzere Yazılıkaya Köyü’ne çevirebilirsiniz.

8. Birgi Köyü, İzmir

Türkiye’de Osmanlı mimarisinin en iyi korunduğu yerlerden olan İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi Köyü, buna rağmen sadece Türkiye’de değil, bulunduğu bölgede bile çok az kişi tarafından biliniyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Birgi Köyü’nün Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezinirken, Çakıroğlu Mehmet Bey tarafından 18. yüzyılda yaptırılan ihtişamlı Çakırağa Konağı’na uğramayı sakın unutmayın.

9. Hatay

Hatay da, tıpkı Kars gibi, gezilip görülecek yerler ve tadılacak yerel lezzetler açısından çok zengin olsa da, turizmden hak ettiği payı alamayan şehirlerimizden. Hatay’ın merkezindeki tarihi Kurtuluş Mahallesi'nin dar sokaklarında geçmişe tanıklık eden eski binaların arasında yürüyün, birbirlerine çok yakın olan Sarımiye Camii, Türk Katolik Kilisesi ve Havra’yı görün. Ardından Anadolu’nun ilk camisi olan Habibi Neccar Camii’ni ziyaret ettikten sonra, Uzun Çarşı’da alışveriş yapın ve mutlaka dünyanın en büyük mozaik koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Antakya Arkeoloji Müzesi’ni gezin. Eğer yeterli vaktiniz olursa, Samandağ’da yer alan ve Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı’ya da mutlaka gidin.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.