Kenan Erçetingöz
TÜM YAZILARI KENAN KAFASI Kenan Erçetingöz kenanercetingoz@gecce.com 20 Mart 2017 12:29

“Gerçek business yolcusu” nedir, kimdir?

“İç hatlarda gerçek business yolcusunun hiç önemi kalmamış artık” diye tweet attım, attığım tweeti de aynı konulardan muzdarip olan Demet Akalın retweetleyince, bilip bilmeden, anlamadan, öğrenmeden, vatan-millet-Sakarya diye saçma sapan cevap yazanlar oldu!

Cem Yılmaz'a bile espri yapmaya çalışan zavallı tweet aleminde bunlar artık çok normal! 3-5 takipli çürük yumurtaların konuyu anlamasını beklemek doğru olmaz zaten!

Ben konuyu anlamadan cevap yazan bu çürük yumurtaların bazılarının paralı yalakalar olduğunu bile düşünüyorum, o yüzden hiç muhatap olmuyorum. Ama buradan "Gerçek Business" yolcusu ne demek ve THY'nın bu yolculara nasıl haksızlık yaptığını anlatmak istiyorum.

"Gerçek Business" yolcusu, ekonomi biletinden 2 kat fazla para verip business bilet alan yolcudur. Yani promosyon, mil, avantaj, vs. kullanmadan yüksek ücret ödeyip bilet alan yolcu. THY'nın en sevdiği yolcu tipi yani.

Sadece sıra beklemeden, daha rahat koltuklarda, daha iyi ikramla uçmak isteyen yolcular yani.

Gerçi THY, gerçek business yolcusuyla, fazla uçarak Elit Plus kart sahibi olan yolcular için İstanbul havaalanında ayrı bir salon yaptı yapmasına ama işte gelin görün ki sorun burada başlıyor.


İstanbul Ataturk Havaalanı'daki CIP salonda iki ayrı bölüm var. Birisi parasıyla business bilet alanlar ve elit plus kart sahiplerinin kullandığı sol salon, diğeri ise Classic Plus kart sahiplerinin, promosyonla, mille, veya 50 TL karşılığı parayla satın alarak kullandığı sağ salon.

Yani THY, iki ayrı yolcu kategorisini ayırdı ayırmasına ama son Bodrum uçuşumda gördüm ki burada bir sorun var. Çünkü gerçek business yolcu salonunda oturacak yer yok ve yolcular ayaktaydı! Uçağa giderken otobüste kurallara aykırı olmasına rağmen ayakta yolcu vardı! Uçakta bu kadar busines yolcusu yokken bu nasıl oluyor peki? Çünkü yoğun hafta sonları da 50 TL’ye salonu açarsan böyle olur?

Yani siz, rahat yolculuk yapmak için iki kat fazla para ödeyeceksiniz ama salonda oturacak yer bulamayacak ve otobüste de ayakta olacaksınız!


Bu doğru bir uygulama değil! Dünyanın hiçbir havayolu şirketinde gerçek business yolcusu böyle bir muamele görmez.

THY'nin bana yazdıkları cevap tweetlerinde “CIP şefliğine uyarılar yapılmıştır ve iyileştirme çalışmaları için gerekli ünitelerimiz bilgilendirilmiştir”deyip samimi özürlerini dile getirmişler.

Aslında THY'da durumun farkında! Tabii bu cevapları TK Help Destek servisi gönderiyor!

Oysa, havasından geçilmeyen, sadece belli bir grup gazetecilere kıyak yapma peşinde olan THY Basın Müşavirliği, kafasını kumdan çıkarmalı ve dünya markası olan THY için tüm basın mensuplarına eşit davranmalı, eleştirilere açık olmalı ve cevap vermelidir.

THY ile ikinci bir konu ise online koltuk seçimi konusu!

Business yolcular uçuştan önce koltuklarını online olarak kendileri seçebiliyorlar. Her zaman 1 A ve 1 C, Ankara protokolü için blokelidir. Olabilir. Ama 1 D ve 1 F, THY'nin kendi online sitesinde açık. Buradan koltuğunuzu ayırtıyorsunuz ama THY, keyfe keder, ne olur ne olmaz, Ankara protokolü fazla olabilir diye ayırttığınız koltuğu iptal ediyor!

Asla ön sıra uçma meraklısı değilim. Tam tersine ön sırada ayaklarınızı uzatamıyorsunuz ama ben yapılan haksızlığa ve yanlışa karşıyım.

İptal edeceksen, ne diye online sisteme açıyorsun? Birinci sırayı komple kapat gitsin o zaman!

“Güvenlik sebebiyle veya öncelikli yolculara (hamile, engelli ) daha iyi yardımcı olabilmek adına veya uçak değişimi gibi operasyonel sebeplerden dolayı değişen koltuk dizilim değişiklikleri sebep olabilmektedir. Ayrıca Türk Hava Yolları taşıyıcı firma olarak, operasyonel değişikliklerde koltukları değiştirme hakkına sahiptir.”

Şikayet edince, böyle basma kalıp bir cevap geliyor o kadar! Taşıyıcı firma olarak koltuk değiştirme hakkına sahip olabilirsin tabi ki de ama elle tutulur bir sebebin de olmalı!

Hamile, yaşlılar, engelliler benim canımı yesin, başımın üstünde uçsun tabi ki ama uçağa bindiğimde ben birinci sırada hiç hamile, engelli veya yaşlı görmüyorum nedense!

Hep övülmekle, hep iyisin demekle iyi olunmaz! Doğru eleştirileri de dikkate almak lazım.

Bir dünya markası olan THY ile hepimiz gurur duyuyoruz tabi ama gurur duymak çözülebilir hatalarını görmezden gelmek anlamına gelmez!

Bakın son verilere göre THY yüzde 10 yolcu kaybetmiş! Böyle giderse durum daha da kötü olabilir.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.