Takipçinin Gözünden
TÜM YAZILARI TAKİPÇİNİN GÖZÜNDEN info@ucuyoruzz.com
26 Eylül 2016 13:30

"THY bizi mağdur etti"

15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonrası Türk Hava Yolları yaptığı açıklamada yolcuların mağdur olmaması için bilet değişikliklerini ücretsiz yapacaklarını açıklamıştı. Ancak okurlarımızdan Hande Yazıcı Savaşkan'ın yaşadıkları ise açıklamaların aksine durumların yaşandığını gösteriyor. İşte Hande Yazıcı Savaşkan'ın yaşadıkları...

Darbe girişiminden bir hafta, OHAL ilan edildikten iki gün sonra, 22 Temmuz günü, sabah saat 8'deki İstanbul-Karadağ uçak biletlerimizi, ülkedeki gündem nedeniyle iptal etmek istedik (ben, yeşil pasaportlu 83 yaşındaki annem ve yeşil pasaportlu 88 yaşındaki babam ile ogluma ait biletler). O yaştaki kişilerin uzun saatler boyunca ayakta beklemekten etkilenebileceklerini düşündük. Ayrıca elbette moralimiz bozuktu ve ülkemizden ayrılmak istemedik.

Yurt dışında ücretini çok önceden ödemiş olduğumuz otel ve araç kiralama şirketi 'Bu istisnai durumu anlayışla karşılayıp maddi manevi desteklerini tam olarak ortaya koyarken Türk Hava Yolları, son derece ilgisiz bir tavırla, halen kamuda aktif olarak çalışmadığımızı öne sürerek biletlerimizi yaktı. (Tıp doktoru babam kariyeri boyunca kamuda genel cerrah olarak çalışıp emekli oldu.)

Konuyla ilgili olarak yazılı itirazda bulunduk. '3 gün içinde size cevap vereceğiz' demelerine rağmen, 1.5 ay sonra biz tekrar başvurup hatırlatınca 'anlam veremediğimiz' gerekçelerle reddedildi. THY üst yönetiminin darbe girişimi sonrası medyada 'Hiç kimse mağdur olmadı' açıklamaları bu durumda gerçeği yansıtmamaktadır. Tereddütsüz yıllardır tercih ettiğimiz THY'nin bu tutumunu şiddetle kınıyoruz.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.