Ali Genç
TÜM YAZILARI UÇUŞ DOKTORU Ali Genç aligenc@ucuyoruzz.com 12 Şubat 2018 07:00

2018 beklentileri aşacak

Türk Hava Yolları’nın Ocak ayı trafik sonuçları 2018 yılının beklentilerin ötesinde oldukça iyi geçeceğini gösteriyor. Yeniden çift haneli büyüme rakamlarını yakalayan THY, bir önceki yıla göre yüzde 36,6’lık yolcu artışını yakaladı.

Neredeyse yüzde 40’a yakın artış oldukça şaşırtıcı. THY’nin Ocak ayındaki kapasite artışı yüzde 16 civarında. İlave konulan kapasitenin iki katından fazla bir yolcu THY ile uçmuş.

Ocak ayında 5,7 milyon yolcu taşınırken, artış oranı iç hatlarda yüzde 41,1, dış hatlarda ise yüzde 32,8 olarak gerçekleşmiş. Yolcu doluluk oranında da büyük bir başarı elde edilmiş. 7,3 puan artışla yüzde 79,8 seviyesi yakalanarak Ocak ayında tarihi bir başarı elde edilmiş.

Geçen yıl Ocak ayında kar yağışı nedeniyle 3-4 gün uçuş yapılamamıştı. Bu yaklaşık 500-600 bin civarında yolcu demek. Yolcu artış oranından bunu arındırdığımızda yüzde 25’ten fazla bir büyüme oranı karşımıza çıkacaktır.

İşte bu rakam gelecek adına umut veriyor. Dünyanın en büyük havalimanlarından bir olacak İstanbul Yeni Havalimanını daha önemli hale getiriyor. Türkiye’nin önemli bir aktarma merkezi olmasında en büyük rolü THY oynayacak.

Yolcuya iyi bir hizmet kalitesi ve uygun fiyatla bilet sunabilmesi THY’ye rakipleri karşısında avantaj sağlıyor. Rekabet şartlarına dayanamadıkları için İstanbul uçuşlarını durduran havayolu şirketlerinin yolcuları da THY’nin yolcu artışına katkıda bulunuyor. Türk Lirasının Amerikan Doları ve Avro karşısındaki değeri de yabancı yolculara daha uygun fiyatla bilet alma şansı veriyor. Daha çok yabancı seyahati için THY’yi tercih ediyor.

THY’nin önündeki en büyük darboğaz kapasite olacak gibi. Geçen yıl filoda 333 uçak varken bu sayı 331’e geriledi. Ocak ayında sunulan ilave kapasitenin, ütilizasyonun (uçağın havada kalış süresi) artırılmasıyla sağlandığı anlaşılıyor. 2016 yılı Ekim ayından 2017 yılının Nisan ayına kadar uçakların ortalama uçuş süreleri azalmıştı.

THY’nin filosundaki uçak sayısını artırması gerekiyor. Önümüzdeki dönemde çift büyüme rakamlarının sürdürülebilmesi için filoya yeni uçak katılımı şart.

THY’nin geniş gövde uçak siparişi için Ocak ayında karar çıkması bekleniyordu ancak şu ana kadar henüz bir açıklama yapılmadı. 2023 yılına kadar filoya girmek üzere 40 geniş gövde uçak alacağını duyurmuştu THY.

Hem Boeing hem de Airbus ile daha önce iyi niyet anlaşması imzalayan THY’nin iki uçak üreticisi ile de görüşmelerinin nihai noktaya geldiğini düşünüyorum. Çok yakın bir zamanda karar açıklanabilir. Tabi ki siyasi konjonktürün ve ülkeler arasındaki ilişkilerin boyutunun zamanlamayı etkileyeceğini de unutmamak gerekir.

Asya ve Uzakdoğu TAI’nin radarında
Geçen hafta Singapur’da dünyanın önemli havacılık fuarlarından biri vardı. Asya’nın en büyük havacılık ve savunma fuarı Singapur Airshow’da bu yıl askeri ürünler daha ön plandaydı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) de ilk kez katıldığı fuarda ürettiği ürünleri tanıtma fırsatı buldu. Son dönemde Endonezya, Malezya, Pakistan başta olmak üzere bölgedeki ülkelere yönelik yoğunlaştırdığı pazarlama çalışmalarını fuar vesilesiyle de sürdürdü.

Fuara, Türkiye’den katılan tek şirket olan TAI, T625, ANKA, T129 ATAK, HÜRKUŞ ve TF-X modellerini sergiledi.
Ülkemizin savunma sanayisi için geliştirilen ürünlerin dünya pazarına tanıtılması çok önemli. Bugün Atak helikopteri ve insansız hava aracı ANKA ülkemizin savunmasında önemli rol üstleniyor.

Başarılı bu ürünlerimizin yurtdışına ihracı kritik bir eşiğin daha aşılmasını sağlayacak. Bunun için de şirketlerimizin bu tür fuarlara katılımı gerekiyor. Sanıyorum önümüzdeki yıllarda diğer şirketlerimiz de bölgenin en önemli fuarı olan Singapur Airshow’a katılacaktır.

Singapur Airshow’a Türkiye’den Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay başkanlığında bir heyet katıldı. TSKGV şirketlerinden temsilciler bulunduğu heyete başkanlık yapan Alpay, bölgedeki ülkelerin yetkilileriyle görüşmeler yaptı. Görüşmelerde, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka ile Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın da bulundu.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.