Ali Genç
TÜM YAZILARI UÇUŞ DOKTORU Ali Genç aligenc@ucuyoruzz.com 17 Nisan 2017 07:00

Borajet “motor” kapatıyor

Yaklaşık bir ay önce bunun işaretleri gelmeye başlamıştı. Hafta sonu birkaç kaynağımdan gelen bilgiler Borajet için artık yolun sonuna gelindiğini doğruluyordu. Bu hafta içinde uçuşlarını durdurmaya hazırlanan Borajet ikram hizmetleri de dahil olmak üzere birçok anlaşmasını fesh ediyordu.

ABD’de yaşanan Türk işadamı Yalçın Ayaslı’ya ait “Borajet Havacılık Taşımacılık Uçak Bakim Onarım ve Tic. A.Ş” hava taksi lisansıyla 2007 yılında faaliyete başlamıştı.

2010 yılının başlarında Alitalia'dan satın alınan ATR 72-500 tipi üç uçakla Türkiye'de ilk bölgesel uçuşlara başlayan Borajet, daha sonra filosundaki uçak sayısını 5'e çıkartmıştı. Bu uçaklardan ikisini Türk Hava Yolları kiralamış ve Anadolujet uçuşlarında kullanmıştı. Borajet 2014 yılında filosunu yenileme kararı alarak ATR uçakları yerine Embraer 190 uçaklarını kullanmaya başladı.

2017 yılının ilk günlerinde gelen satış haberi ve rakamıyla tüm Türkiye’nin dikkatini çekti. Son iki yıldır zorluklar yaşanan hava taşımacılığı sektöründe Borajet’in 260 milyon dolar gibi çok yüksek bir rakamla satılması birçok kişiyi şaşırttı.

Bünyesinde 10 yolcu uçağı ve bir de iş jeti bulunan Borajet, Yalçın Ayaslı'nın sahibi olduğu yüzde 100 hissenin tamamını alan SBK Holding'e geçti. Yeni patron yeni umut demekti. İlk açıklamalarda iddialı hedefler ortaya konuldu.

Filoya yeni uçakların katılacağı ve iş modelinin çeşitlendirileceği, iç pazardaki oyuncularla rekabete girileceği belirtilen açıklamayı “Borajet için hangi model?” başlığıyla yazdığım yazıda eleştirmiştim. Türkiye’deki pazarda yeterince oyuncu var. Yeni giren bir oyuncunun bu pazarda rekabet etmesi çok zor. Alternatif rotalarda uçmaya çalışsa belki şansı olurdu.

Borajet ne yazık ki mevcut oyuncularla rekabet edemedi ve pazardaki varlığını sona erdirme kararı verildi. Son haftalarda sadece iki uçakla operasyon yapan havayolu şirketi diğer uçaklarını uçuramıyordu. Borçları nedeniyle uçakların bakımlarını yaptıramadığı söyleniyordu.

Aslında bu süreç satış kararıyla birlikte başlamıştı. Yeni kadro oluştururken yapılan hatalar, yapılamayan yeni genel müdür ataması hepsi birer işaretti.

2016-2017 futbol sezonu öncesi Avrupa maçları için 3 yıllık göğüs sponsorluğu sözleşmesi imzalayan Fenerbahçe Kulübü de Borajet’in uçuşlarını durdurmasıyla sıkıntılı günler yaşayacak.

Türkiye’nin en önemli kulüplerinden biri olan Fenerbahçe’nin Borajet’le sponsorluk anlaşması yapması büyük riskti. Yönetim bu riski aldı ama sonuç istenildiği gibi olmadı. Şimdi Fenerbahçe yöneticilerinin çözmesi gereken bir sorunu daha ortaya çıktı.

Dev markalar krizleri neden yönetemiyor?
Son birkaç haftada üst üste önemli markalar krizlerle karşılaştı. Türkiye’de Ülker, yurtdışında ise United Airlines yaşadıkları krizleri yönetemediler.

İletişim bölümlerinde görevli onlarca kişi ve yönetici, hizmet aldıkları ajanslara rağmen dev bütçeli markalar sosyal medyada başlayan ve hızla yayılan krizle mücadele edemediler. Markaların itibarı zarar gördü, borsada işlem gören hisseleri değer kaybetti.

Kriz yönetimi ve iletişimi açısından derslere konu olacak iki örnek olaydır Ülker ve United Airlines’ın yaşadığı olaylar. İki marka tarafından yapılan ilk açıklamalar hem gecikmeli geldi hem de içerikleri hatalıydı.

Krizleri yönetmek için her şeyden önce kafa karışıklığı yaşamayacaksınız. Yapılanın yanlış algılandığını ya da hata olduğunu kabul edip, gereğini yaparsanız krizi en az hasarla atlatırsınız. Aksi halde Ülker ve United gibi krizin oluşturacağı hasarı büyütürsünüz.

Peki ama bu kadar büyük markalar nasıl böyle bir hata yapıyorlar, krize neden olacak durumlarla karşılaşıyorlar ve krizi yönetemiyorlar sorusu akıllara geliyor.

Kanaatimce bunun nedeni şirketlerin en üst yöneticisi olan CEO’ların tutumu. Kimi yöneticiler farklı seslere ve düşüncelere kapalı oluyorlar, sadece duymak istediklerini söyleyen kişilerle çalışmayı tercih ediyorlar.

Böyle olunca da ortaya çıkan fikirler ve konular aynı pencereden bakan insanların düşünceleriyle değerlendiriliyor. En doğrusunu düşünüyoruz yanılgısına çok kolay düşülüyor. Eleştirel yaklaşım olmadığında hata kaçınılmaz oluyor, markaya onarılması zor hasarlar veriyor.

Bir başka hatalı yaklaşım ise sosyal medyanın sadece bir pazarlama aracı olarak görülmesi. Çoğu şirket sosyal medya hesaplarını kendi bünyesinde yönetmiyor, ajanslardan hizmet alıyor.

Günümüzde yeni medya araçları geleneksel medya araçlarına göre çok daha etkin bir duruma geldi. Çünkü artık her kullanıcı aynı zamanda birer basın mensubu gibi hareket ediyor ve yaşadıklarını paylaşıyor. Paylaşımların yayılma hızı da oldukça şaşırtıcı olabiliyor.

Ülker ve United Airlines’ın yaşadığı krizlerin kaynağı sosyal medya araçlarıydı. İşte bu nedenle şirketler sosyal medya araçlarını da iletişim süreçlerinin önemli bir unsuru kabul etmeli ve ona göre stratejilerini gözden geçirmelidir.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.