Ali Genç
TÜM YAZILARI UÇUŞ DOKTORU Ali Genç aligenc@ucuyoruzz.com 07 Mayıs 2018 07:00

Emirates’in kararı ders olmalı

Dünyanın önemli havayolu şirketlerinden biri olan Emirates, sektörü şaşırtan bir karara imza attı. Şirket Nisan ayından başlamak üzere üç ay içerisinde toplam 46 uçağını yere indirme kararı aldı.

Nisan’da 11 adet Boeing 777 ve bir adet Airbus A380 olmak üzere toplam 12 uçağını yere indiren Emirates, Mayıs’ta 14 adet 777 ve 6 adet A380, Haziran ayında da 11 adet 777 ve 3 adet A380 uçağını park pozisyonuna çekecek. Şirketin filosunda bulunan uçakların yüzde 18’i uçuştan çekilmiş olacak.

Hava taşımacılığının hem yolcu hem de ciro açısından en yüksek sezonun yaşandığı yaz döneminde böylesi bir karar oldukça dikkat çekiciydi. Hatırlayacaksınız, 2016 yılında da Türk Hava Yolları yaklaşık 40 uçağını yere indirmişti ama bu talebin azaldığı kış dönemindeydi.

Emirates yetkilileri yaptıkları açıklamalarda karara gerekçe olarak yolcu talebinin azalmasını ve pilot eksikliğini gösterdiler.

Hem bölgedeki diğer taşıyıcılara hem de Avrupa’daki havayolu şirketlerine baktığımızda oldukça iyi bir dönem geçirdiklerini görüyoruz. Ülkemizin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları’nda da yolcu artışı var.

Görünen o ki, Emirates’in uçakları yere indirme kararında etkili olan pilot eksikliği. Havayolu şirketi son dönemlerde gerekli olan pilot ihtiyacını sağlayamadığı gibi, elindeki pilotları da kaptırmış durumda. Emirates CEO’su Tim Clark geçen ay Hamburg’ta yaptığı açıklamada 150 pilot eksiği nedeniyle bazı hatlarda frekans azaltacaklarını söylemişti. Anlaşılan çözüm bulunamadı, pilot açığı daha da büyüdü ve bu karar alınmak zorunda kalındı.

Hava taşımacılığı en parlak dönemlerinden birini yaşıyor. Tüm uluslararası taşıyıcılar piyasaya ciddi anlamda kapasite sundular ve bunun karşılığında da yolcu buldular. Bu dönemde uçak temininde de zorluk yaşandığını gördük. Geçtiğimiz yıl ve bu yıl THY kiralık uçak aradı ama bulamadı, çünkü açığa çıkan uçak yoktu.

Sektörde uçak temininden daha zor hale geldi yeterli sayıda pilotu bulabilmek. Birçok havayolu şirketinin pilot okulu bulunmasına rağmen bu alanda gerçekten ihtiyacı karşılayacak oranda bir yatırım yapan havayolu şirketinin de olmadığını görüyoruz. THY’nin kendi yetiştirdiği pilot kapasitesi yıllık 200 civarında ama yıllık pilot ihtiyacı 500-750 arasında. Hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki pilot okullarından gelen pilotlarla ihtiyacını tamamlıyor.

Önümüzdeki dönemde THY filosuna yeni uçaklar girecek. Bu yıl gelecek uçak sayısı, filodan çıkacak uçak sayısından bir tane az. Filo 2018 yılı sonunda 328 uçak olacak. THY filosu 2019 yılında 353, 2020 yılında 393, 2021 yılında 434, 2022 yılında 466, 2023 yılında ise 475 uçağa ulaşacak. Önümüzdeki 5 yılda mevcut plana göre toplam 147 uçak gelecek.

Bugün THY’nin yaklaşık 4 bin 500 pilotu bulunuyor. Bunların içerisinde yaklaşık 600 yabancı pilot var. Bir dönem sayıları bine yaklaşan yabancı pilotlar son dönemde THY’den ayrılmaya başladılar. Döviz kurlarındaki artış nedeniyle Türk Lirası maaş alan yabancı pilotların, yabancı havayollarına gittiklerini görüyoruz.

Önümüzdeki dönemde özellikle kaptan pilot açısından büyük bir ihtiyaç doğacak. Bu köşede daha önce birkaç defa gündeme getirmiştim. Türkiye dünyanın ihtiyacı olan pilotları yetiştirebilirdi ama ne yazık ki bu konuda bugüne kadar ciddi adım atılmadı. Emirates örneğinde yaşanılanlar ve THY ile diğer havayolu şirketlerinin gelecek yıllardaki ihtiyacı dikkate alınarak pilot eğitimi konusunda ulusal bir yaklaşım sergilenmelidir.

THY yönetiminde değişiklik
Geçtiğimiz hafta THY’nin yıllık olağan genel kurulu gerçekleştirildi ve aynı gün akşam saatlerinde yönetim kurulu üyeliklerinden iki sürpriz istifa haberi geldi. Genel kurul gündeminde seçim maddesi olmadığı için yönetim kurulu değişiklikleri istifa yöntemiyle gerçekleştirildi.

Bu uygulama ilk kez yapılmıyordu. Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa eden TÜRGEV eski başkanı Arzu Akalın’ın, 2014 yılında yönetime girişi de aynı şekilde gerçekleşmişti. Mehmet Nuri Yazıcı ve Prof. Dr. Cemal Şanlı yapılan genel kurul sonrası istifa etmiş o zaman Yatırım Destek Ajansı Başkanı olan İlker Aycı ve Arzu Akalın yönetime girmişti.

İstifa eden ikinci isim ise İsmail Gerçek’ti. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidara gelmesinin ardından 2003 yılında Denetim Kurulu üyesi olarak THY yönetimine giren Gerçek, 2011 yılından itibaren Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyordu. Gerçek’in ayrılmasıyla birlikte 2007 yılında Yönetim Kuruluna giren Muzaffer Akpınar dışında ilk yönetim kadrosundan kimse THY Yönetim Kurulunda kalmadı.

İsmail Gerçek ve Arzu Akalın THY’yi başarıya taşıyan kararlarda önemli katkıları bulunan isimlerdendi. THY’nin yöneticileri ve çalışanlarıyla iyi diyalog kuran, onları dinleyen ve çözüm üreten Yönetim Kurulu üyeleri olarak THY’nin tarihine adlarını yazdırdılar. Kendilerine bundan sonraki yaşamlarında başarı diliyorum.

Gerçek’in yerine Kaptan Pilot Mithat Görkem Aksoy, Akalın'ın yerine de TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun THY Yönetim Kuruluna girdiler. Türkiye’nin dünyadaki en önemli markası olan şirkete katkı sağlama fırsatını yakalayan yeni yönetim kurulu üyelerine de hayırlı olsun ve başarı dileklerimi iletiyorum.

Açılışa 6 ay kala gelen sürpriz istifa
İstanbul Yeni Havalimanının açılışı için yoğun çalışmalarla ilgili haberler hemen hemen her gün gündeme düşüyor. 29 Ekim’deki büyük açılış için artık çok az bir zaman kaldı. Yaklaşık 6 ay sonra açılacak havalimanının inşaatı devam ederken, ilk günden bu yana inşaat şirketinin CEO’su olan Yusuf Akçayoğlu’nun sürpriz istifa haberi geldi.

Akçayoğlu’nun yönetim kurulunda yaşanan bir tartışmanın ardından istifa ettiği ileri sürüldü. Haberin duyulmasının ardından İGA tarafından yapılan açıklamayla, havalimanının açılışına az bir zaman kala organizasyonel yapının işletme dönemine hazır hale getirildiği, tüm birimlerin tek bir çatı altında toplandığı ve İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Kadri Samsunlu’nun, yeni yapının tepesinde olacağı duyuruldu.

Açıkçası benim için böyle bir dönemde gelen istifa haberi şaşırtıcıydı. Henüz terminal binası ve ikinci pistin tam olarak hazır olmadığı bir zamanda tüm süreci ekibiyle birlikte yürüten bir CEO’nun ayrılığı umarım işlerin aksamasına neden olmaz.

Akçayoğlu’nun ayrılmasının ardından kalan tüm ekibe işten ayrılmamaları ve görevlerine devam etmeleri konusunda uyarı yapıldığı konuşuluyor.

Birleştirilen inşaat ve işletme birimlerinin başındaki CEO Samsunlu önemli bir sorumluluk üstlenmiş durumda. Hem önceki görevi olan havalimanının işletmesi için yaptığı çalışmaları sürdürecek hem de devam eden inşaatın tüm süreçlerini yönetecek. Bunu yaparken de Akçayoğlu’nun kurduğu ekiple uyum içinde çalışması gerekecek.

Eminim ki, ülkemizin en önemli projesi olan İstanbul Yeni Havalimanının zamanında yetişmesi için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.