Ali Genç
TÜM YAZILARI UÇUŞ DOKTORU Ali Genç aligenc@ucuyoruzz.com 17 Temmuz 2017 07:00

Havacılığın ilk yarı karnesi

Ülkemizi bölmek ve ele geçirmek isteyen hainlere izin vermeyen halkımız canı pahasına direnmiş ve geleceğimize sahip çıkmıştı bundan bir yıl önce. Bir kez daha vatanı ve milleti için canlarını veren aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Hain darbe girişimi ve terör olayları havacılık ve turizm sektörünü olumsuz etkilemiş, yolcu sayıları düşerken sektördeki oyuncular da zor günler yaşamıştı.

Son birkaç aydır arka arkaya gelen güzel haberler hepimizi sevindiriyor. Turizm bölgelerindeki doluluk oranları artarken havayolu şirketlerimizin yolcu sayıları da artış gösteriyor.

Bu hafta havacılık sektörünün ilk altı aylık verilerini inceleyerek hem mevcut tabloyu hem de yılın kalanında nasıl bir sonucun bizleri beklediğini anlatmaya çalışacağım.

Hava taşımacılığı tüm dünyada son birkaç yıldır en parlak dönemini yaşıyor. Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA)'nın açıkladığı veriler şaşırtıcı boyutta.

Bu yılın Nisan ayında ücretli yolcu kilometre rakamındaki yüzde 10,9'luk artış oranı son on yılın en iyisi. Aynı şekilde Mayıs ayındaki büyüme de yüzde 7,7 olarak gerçekleşti. Bu rakam da son on yılın ortalama büyüme oranından daha iyi.

Türk Hava Yolları'nın Avrupa'daki en büyük rakibi olan Lufthansa'nın ilk 6 aylık verileri dünyadaki artışla benzer şekilde trafik sonuçlarının gerçekleştiğini gösteriyor. Bünyesinde Swiss, Avusturya, Brüksel, Eoruwings gibi havayollarını barındıran Lufthansa grubu toplam 60 milyon yolcu taşıdı bu yılın ilk yarısında.

Lufthansa’nın yolcu artış oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 iken, Swiss yüzde 6,1 artış sağladı. Gruba bağlı Avusturya Havayolları ise yüzde 13,5 oranında büyüdü.

Gelelim ülkemizdeki havayolu şirketlerine. Türk Hava Yolları bu yılın ilk 6 ayında 30 milyon 300 bin yolcuya hizmet verdi. Yolcu artış oranı iç hatlarda yüzde 1,6, dış hatlarda yüzde 0,1 oldu. İlk yarıdaki ortalama yolcu artışı yüzde 0,7 gerçekleşti. THY’nin piyasaya sunduğu koltuk kapasitesi yüzde 1,6 oranında azalırken, doluluk oranı 2,4 puan artarak yüzde 76’ya ulaştı.

Bir diğer oyuncu Pegasus’un rakamlarına baktığımızda daha yüksek büyüme oranlarıyla karşılaşıyoruz. Ortalama yolcu artışı yüzde 12,5 gerçekleşen Pegasus en büyük büyümeyi dış hatlarda gerçekleştirmiş. Yüzde 19,9 dış hatlarda büyüyen şirket iç hatlarda da yüzde 7,7 artış sağlamış. Arz edilen koltuk/kilometre artışı yüzde 4,2 olan Pegasus doluluk oranlarında da 5,9 puan iyileşme sağlayarak yüzde 82,5 gibi yüksek doluluğa ulaşmış yılın ilk yarısında.

Şirketlerin bu sonuçlarının bizi aldatmaması gerekiyor. Çünkü Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) verileri bu yılın ilk altı ayında artış değil azalış olduğunu gösteriyor. Dünyadaki hava taşımacılığındaki iyileşmeye rağmen, Türkiye’deki toplam yolcu sayısı Haziran sonu itibariyle yüzde 2,1 oranında azaldı.

Dünyanın önemli aktarma merkezlerinden biri olan İstanbul’daki iki havalimanında durum ne yazık ki istenilen noktada değil. Atatürk Havalimanı’nda iç hatlarda yüzde 3, dış hatlarda yüzde 7 yolcu kaybı yaşanırken, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda iç hatlarda yüzde 7, dış hatlarda yüzde 9 yolcu kaybı oldu.

Türkiye ortalamasını iyileştiren iki havalimanı var. Bunlardan biri Antalya, diğeri de Dalaman. Örneğin Antalya’daki yolcu artışı dış hatlarda yüzde 36 gerçekleşmiş. Bu yüksek artış oranını Rusya’dan gelen turistlere borçlu gibiyiz. Geçtiğimiz hafta tatil için gittiğim Antalya’daki gözlemlerime göre otellerde bulunan turistlerin neredeyse tamamı Ruslardan oluşuyordu. Maalesef Avrupalı turist henüz Türkiye’ye dönüş yapmamış.

Rakamlar toplam yolcu sayısının geçen yılı yakalayamadığını gösteriyor. Havayolu şirketlerimizdeki iyileşmenin pazardan çekilen rakiplerin bıraktığı yolcudan ya da diğer rakiplerden alınan yolcular sayesinde olduğunu gösteriyor.

Özellikle Mayıs ve Haziran aylarında yakalanan yolcu sayılarındaki artış oranları önümüzdeki dönemde de aynı şekilde devam ederse yılı iyi bir sonuçla kapatabiliriz. Bunun gerçekleşeceğine ilişkin işaretler var. Hem Türkiye hem de şirketlerimiz için daha çok tanıtım ve pazarlama gerekiyor. Yıllarca sektör ortalamalarının üzerinde gerçekleşen yolcu artışlarını yeniden görmek istiyoruz. Türkiye'nin ve İstanbul'un bu potansiyeli var.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.