Ali Genç
TÜM YAZILARI UÇUŞ DOKTORU Ali Genç aligenc@ucuyoruzz.com 02 Nisan 2018 07:00

Havayolu yolcusu ne bekliyor?

Havacılık ve turizm sektöründe ilk üç ayda ortaya çıkan rakamlar hem sevindiriyor hem de gelecek adına büyük umut veriyor. Havayolu şirketleri, terminal işletmecileri ve turizm sektöründe yer alan tüm paydaşlar önümüzdeki dönemin daha da iyi geçmesi için yoğun çalışma içindeler.

Başta Türk Hava Yolları olmak üzere havayolu şirketlerimiz filolarındaki uçak imkanlarının elverdiği ölçüde seferlerini arttırıyor, yeni uçuş noktalarına sefer başlatıyorlar. Doluluk oranları bugüne kadar ulaştığı en yüksek noktada. Bunun bir nedeni de ilave uçak bulunamadığı için kapasitenin arzu edildiği şekilde arttırılamaması.

THY gelecek dönem için filosuna gerekli olan uçakların siparişini verdi ve önümüzdeki yıldan başlayarak bu uçaklar filoya girmeye başlayacak. Bugün birçok uzun hatta doluluklar yüzde 90 seviyelerinde. Son bir ayda yaptığım Singapur, Dakka ve Miami uçuşlarında uçaklardaki doluluğa bizzat şahit oldum.

THY New York’a kışın günde iki sefer yazın üç sefer, Bangkok’a ise haftanın bazı günleri iki sefer yapıyor, diğer tüm uzun uçuşlarda tek sefer bulunuyor. Geniş gövde yeni uçakların filoya katılmasıyla birlikte diğer hatlarda da günde iki sefere çıkılması mümkün olacak.

İstanbul Yeni Havalimanı 29 Ekim’de devreye girecek, yoğun bir çalışma sürdürülüyor. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak sürekli inşaat alanını ziyaret ederek çalışmaları yakından takip ediyorlar.

DHMİ, geçtiğimiz günlerde tüm paydaşlarla taşınma sürecinin nasıl olacağını paylaştı ve hazırlıkların bu plana göre yapılmasını istedi. 15 Ocak tarihinde yazdığım “DHMİ’nin yeni havalimanına taşınma planı” ile 22 Ocak’ta yazdığım “THY’nin taşınma planı da hazır” başlıklı yazılarda bu planın ayrıntılarını vermiştim ve ilk olarak sizler bu köşede okumuştunuz.

DHMİ havayolu şirketlerinden 1 Kasım-15 Kasım arasında yeni havalimanında 35 iniş, 35 kalkış toplam 70 uçuş olarak planlanan saatlik kapasiteye göre tarifelerin düzenlenmesini istedi. Bugün Atatürk Havalimanındaki kapasiteyle hemen hemen aynı oranda uçuş gerçekleşecek ilk iki hafta.

İstanbul Yeni Havalimanı açıldığında iki pist devrede olacak. İki pistle hizmet verecek yeni havalimanının saatlik iniş ve kalkış kapasitesi ilk iki haftalık uygulamadan sonra yüzde 10-15 oranında artacaktır. 2020 yılında açılacak 3. pistle birlikte kapasite sorunu tam anlamıyla aşılmış olacak.

Özellikle transfer yolcuları hedefleyen İstanbul için havalimanının yolcular açısından tercih edilen bir meydan olması çok önemli. Bunu fırsat buldukça gündeme getirmeye çalışıyorum. Sık seyahat eden biri olarak terminaldeki kolaylıkların yolcu konforuna neler katacağını çok iyi biliyorum.

Havayoluyla seyahat eden yolcular sorunsuz aktarma yapacak terminalleri tercih ediyorlar. Bugün Avrupa’dan aktarma yapacak yolcular Heathrow Havalimanını mümkün olduğu kadar kullanmamaya çalışıyor. Bu nedenle yeni havalimanında yolcuların işlerini kolaylaştıracak, hızlandıracak uygulamalar çok önemli.

Son seyahatimde Miami Havalimanında pasaport kontrolünde gördüğüm yeni uygulama oldukça şaşırtıcıydı.

Otomatik Pasaport Kontrolü sistemi ile getirilen yeni uygulamada yolcu önce kioska gidip pasaportunu taratıyor ve makineden aldığı kağıtla pasaport kontuarından beklemeden geçiyor. Böylelikle bekleme süresi çok azalıyor. Bu uygulamadan yararlanmak için ABD vatandaşı olmayan B1 ve B2 vizeli yolcuların 2008 yılından sonra en az bir kez ABD’ye giriş yapmış olması gerekiyor.

Havalimanlarında elektronik uygulamalar ile self-servis özellikli uygulamalar hızla yaygınlaştırılıyor. Birçok uluslararası havalimanında kendi ülkesinin vatandaşları için pasaport noktalarında uygulanan Biyometrik Geçiş Siteminin ülkemizde hala test aşamasında olması ve yaygınlaştırılamaması açıklanabilir bir durum değil ne yazık ki.

Yeni havalimanımız gerçekten büyüklüğü, kapasitesi ve mimarisiyle herkesi etkileyecek nitelikte. Bunun yanına yolcuyu etkileyecek uygulamalar geldiğinde gerçekten tercih edilir bir havalimanı olacaktır. Bunun için hazırlıklar muhakkak yapılıyordur ancak yolcu gözüyle bir kez daha uygulamalar gözden geçirilmeli, ilave ne gibi yenilikler yapılabilir bakılmalıdır. Çünkü Türkiye uluslararası hava taşımacılığında daha fazla pay almalıdır.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.