Ali Genç
TÜM YAZILARI UÇUŞ DOKTORU Ali Genç aligenc@ucuyoruzz.com 23 Nisan 2018 07:00

İşte dünyanın en büyük lounge’ı...

Havayolu seyahatini business sınıfında yapan yolcuların kullanımı için yapılan özel yolcu salonları (lounge) havalimanında geçen zamanın daha konforlu olmasını sağlıyor. Bu yüzden havayolu şirketleri de özel yolcu salonlarına ayrı bir önem veriyor.

Dünyanın en büyük lounge’ı Türk Hava Yolları’nın Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminalinde hzimet veren ve Turkish DO&CO tarafından işletilen “Lounge İstanbul”. THY, reklamlarında da kullandığı bu özel yolcu salonuyla rakiplerine üstünlük sağladı. Kimi yolcular sadece bu salonda sunulan hizmet ve sağlanan konfor nedeniyle İstanbul’u tercih etmeye başladı.

“Lounge İstanbul” çok kullanılan ve bilinen bir salon. Bu hafta size anlatacağım ve dünyanın en büyük lounge’u diye tanıtmaya çalışacağım yer Singapur’da.

Singapur Changi Havalimanı yıllardır dünyanın en iyi havalimanı seçiliyor. Dört ayrı terminali var. Bunlardan biri de geçen yıl açılan Terminal 4.

Geçtiğimiz hafta Malezya’ya gitmek için yolum Singapur’a düştü. Singapur-Kuala Lumpur uçuşu için AirAsia’yı tercih edince yolcu konforu için her şeyin düşünüldüğü Terminal 4’ü görme ve inceleme şansım oldu.

Dünyanın en iyi ucuz maliyetli havayolu şirketi AirAsia’yı merak ediyordum. İstanbul-Singapur seferi 3 saat gecikmeli olunca diğer uçuşu kaçırdım. Terminal 1’den Terminal 4’e kadar olan yolculuğum ile yeni bilet ve boarding kartımı alma sürecinde havayolu şirketinin çalışanlarının hizmet anlayışları neden dünyanın en iyisi seçildiklerini anlatmaya yeterli oldu. Danışma bankosunda boarding kartımı beklerden kahve ve su ikramına varıncaya kadar yolcusuna özen gösteren personele sahip bir havayolu şirketi AirAsia.

Yeni uçuşum sabah saat 7’de olunca havalimanında kalmayı tercih ettim. Yaklaşık 5 saatlik bir bekleme sürem vardı ve bu zamanı rahat geçirebileceğim özel yolcu salonu ararken yeni terminal binasının tamamının adeta bir lounge olduğunu gördüm.

Pasaport geçiş noktası, uçağa geçiş kapıları, terminal içerisindeki yemek-içme mekanlarının dağılımı, mağazaların bulunduğu konum yolcunun en hızlı ve kolay ulaşımı için planlanmış.

Terminalde kullanılan mobilyaların tamamı özel yolcu salonlarında kullanılan cinstendi. Bugüne kadar alışık olduğumuz terminalllere benzemiyor. Çalışma masalarından, televizyon izleme köşelerine, elektronik cihazlarınızı da kolaylıkla şarj edebileceğiniz oturma gruplarından rahatlıkla uyuyabileceğiniz dinlenme koltuklarına kadar tüm mobilya iki katlı terminalin her köşesine özenle yerleştirilmiş. Yolcuların ihtiyacı olan internet ücretsiz sunuluyor. Yolcu duty free’yi dolaşsın ve alışveriş yapsın anlayışıyla yerleşim planında zorlama yapılmamış.

Gece boyunca yemek yedim, kahvemi içtim, rahat koltukta Ipad’ten film izledim ve 2 saat uyudum. Changi Havalimanını yıllardır birinci yapan Terminal 1’den çok daha iyi ve konforlu bir terminal olmuş.

Yolcuya iyi bir deneyim yaşattığınızda aktarma ile uçacak kişiler yeniden o havalimanında kullanmak isterler. Bunun için havalimanına geldikten sonra en kısa zamanda uçağa ulaşabilecek ve konforlu zaman geçirilebilecek bir terminal öne çıkar.

Dönüş yolculuğunda THY ile Kuala Lumpur-İstanbul hattında uçtum. Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı da yolcular açısından oldukça başarılı bir meydan. Terminale girdikten sonra check-in, pasaport ve güvenlik kontrolü, trenle başka bir terminale geçip THY uçağının yolcu aldığı C15 kapısına ulaşmak toplam 20 dakikalık sürdü.

Şimdi tüm dünyanın merakla izlediği İstanbul Yeni Havalimanının hizmete girmesini ben de heyecanla bekliyorum. Henüz terminalin içerisiyle ilgili çok fazla ayrıntı ortaya çıkmadı. Umarım Changi Havalimanındaki Terminal 4’ü aşacak bir planlama ve dekorasyonla karşılaşırız.

Yapılan açıklamalarda son teknolojinin yoğun kullanılacağı belirtiliyor. Robotların yolcuyu karşılayacağından, terminale girişte yolcunun tanınacağına ilişkin açıklamaları duyduk. Bunlar sevindirici. Çünkü birçok havalimanında self check-in, elektronik pasaport geçişleri, self boarding uygulamaları yaygınlaşmış durumda.

Yolcunun beklentisinin karşılandığı, ihtiyaçlarının giderildiği oranda havalimanlarını tercih edenlerin sayısı artar. Böylece hem havayolu şirketleri hem de terminal işletmecileri kazanır.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.