Ali Genç
TÜM YAZILARI UÇUŞ DOKTORU Ali Genç aligenc@ucuyoruzz.com 28 Mayıs 2018 07:00

Millet Bahçesi için yarışma açılmalı

İstanbul’u dünya havacılığın merkezi yapacak yeni havalimanı projesinin tamamlanmasıyla birlikte Atatürk Havalimanının akıbetinin ne olacağı bir süredir merakla bekleniyordu.

Havalimanının kapanmasıyla birlikte ortaya çıkacak 11,7 milyon metrekarelik alanın nasıl değerlendirileceğine ilişkin çeşitli öneriler yapılıyordu. Hatırlayacaksınız bu köşede "Atatürk Havalimanı ne olmalı?" başlığıyla ben de konuyla ilgili düşüncelerimi kaleme almış, İstanbul’un ihtiyacı olan bir cazibe merkezi olması gerektiğini belirtmiştim. Kongre, etkinlik, eğlence ve dinlenme alanlarını içeren bir yaşam alanının hem İstanbul’da yaşayanlar hem de turistler için önemli bir boşluğu gidereceğini vurgulamıştım.

Merakla beklenen bu sorunun cevabı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanı alanının “Millet Bahçesi” yapılacağı müjdesini verdi.

Şimdi gözler “Millet Bahçesi” olarak değerlendirilecek alanın detaylarının nasıl şekilleneceğinde. Havalimanı içerisinde bulunan binalar ve pistler ne olacak? Buralar da yıkılıp tüm alan tamamen bahçe olarak mı düzenlenecek? Herhalde önümüzdeki dönemde bu soruların da yanıtı verilecektir.

Türkiye’nin başka şehirlerinde yapılacağı duyurulan “Millet Bahçeleri” içerisinde çok daha farklı bir proje tasarımı İstanbul için düşünülmelidir. Daha önceki yazımda belirttiğim gibi sadece yeşil alan olarak değil, mevcut halini de değerlendirecek bir tablo ülkemiz açısından çok daha yararlı olacaktır.

Havalimanı çevresinde bulunan fuar alanları, otellerle birlikte havalimanında bulunan yönetim binaları, hangarlar, kargo binaları, terminal binaları düşünüldüğünde Avrupa’nın ve bölgenin en büyük kongre, fuar ve etkinlik merkezi ülkemize kazandırılacaktır.

Mevcut binalar sergi, etkinlik, konser, kongre amacıyla kullanılabilir ve İstanbul’un en büyük kapasitesine sahip salonları haline gelebilir.

Özellikle iş jetlerinin kullanımı ve özel uçuşların yapılabilmesi için mutlaka bir pist faal tutulmalıdır. Bu aynı zamanda yapılacak etkinliklere katılmak için yurtdışından gelenlerin işini de kolaylaştıracaktır.

Yapılacak bahçe ve parkın dinlenme, spor, bireysel etkinliklere de imkan sağlayacak şekilde planlanması önemlidir.

İstanbul’un ve Türkiye’nin önemli bir eksikliğini giderecek olan böylesi bir alanın yapımı ve düzenlenmesi için özel bir yarışma açılmalıdır. Dünyanın ve Türkiye’nin en iyi firmaları tasarım için yarıştırılmalı ve ülkemize gelecek turistlerin sadece görmek için bile gelecekleri bir park alanını hayata geçirecek proje ortaya çıkarılmalıdır.

Atatürk Havalimanına yapılacak “Millet Bahçesi” aynı zamanda turistlerin ilgisini çekecek bir hikaye oluşturmalıdır. Singapur’da bulunan “Gardens By The Bay” bu konuda güzel bir örnektir. Bugün binlerce kişi turistik bir alan olarak bu doğa parkına ziyaret için gidiyor.

İstanbul’un bu ihtiyacını yıllardır hisseden kişilerden biriyim. “Millet Bahçesi” açıklaması beni çok fazla heyecanlandırdı. Şimdi sabırsızlıkla ortaya çıkacak projeyi bekliyorum. İstanbul’un böyle bir alana ihtiyacı var ve bunu çok hak ediyor.

20 Avro neyin bedeli?
İstanbul Yeni Havalimanının açılışı için gün sayılırken, dış hat yolcularından alınacak 20 Avroluk hizmet bedeli tartışılmaya başlandı.

Yeni havalimanı işletmecisi İGA’nın şirketlere gönderdiği yazıyla, 20 Avro hizmet bedeli alınacağı duyulunca yeni bir zam yapılmış gibi durum ortaya çıktı.

Atatürk Havalimanında bugün dış hat yolcularından 15 Amerikan Doları hizmet bedeli alınıyor. İşte bu rakam yeni havalimanında 20 Avro olacak.

Yaklaşık yüzde 60 gibi bir oranda artış olduğu için tartışma büyüdü. Devlet Hava Meydanları İşletmesi bir açıklama yaparak, bunun ilave bir ücret olmadığı, havalimanında verilen hizmetler karşılığında alınacağını söyledi.

Evet, ilave bir ücret yok ama bir artış olduğu doğru. Tartışmanın bugün yapılması ise biraz anlamsız. Çünkü bu ücret bugün değil, ihale yapıldığı zaman belirlenmiş bir rakamdı.

İhale şartnamesinde belirtilen hizmet bedeli rakamı, ihalenin yapıldığı 2013 yılında belliydi ama nedense o günlerde kimse bunu tartışmadı. Şimdi açılış gündeme gelince yeni bir durummuş gibi tartışıyoruz. Galiba gelecekle ilgili planları ve uygulamaları zamanı gelmeden konuşmak gibi bir alışkanlığımız yok.

Benzer bir durum yeni havalimanı açıldıktan sonra Atatürk Havalimanının kapanıp kapanmayacağı ile ilgili haberlerde de yaşanmıştı. Konunun muhataplarına sürekli bu soru yöneltildi ve cevap beklendi. Gazetelerde ve televizyonlarda defalarca bu konuda haber çıktı, kamuoyu meşgul edildi.

Aslında bu konudaki karar da netti ve yine ihale şartnamesinde yazılıydı. İstanbul Yeni Havalimanı açıldığında, Atatürk Havalimanındaki tüm tarifeli uçuşlar durdurulacaktı.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.