Ali Genç
TÜM YAZILARI UÇUŞ DOKTORU Ali Genç aligenc@ucuyoruzz.com 26 Şubat 2018 10:43

Silah taşımadan ücret alınır mı?

Havayolu şirketleri taşıma ruhsatı olan yolcuların silahlarını yıllardır ücretsiz taşıyordu.

Önce Pegasus, sonra da Türk Hava Yolları silah taşıma için yolculardan 20 TL ücret alınacağını açıkladı. Yıllardır ücretsiz taşınmasına alışan bazı çevreler de yeni duruma tepki gösterdiler.

Alışılagelmiş uygulamaları değiştirmek pek kolay olmuyor maalesef. Ancak silah taşınmasından ücret alınması geç kalınmış bir konu.

Zaman zaman gündeme gelse de özellikle kamu görevlilerinin iç hatlarda yoğun şekilde seyahatleri düşünülerek bugüne kadar uygulamaya konulamamıştı. Yeni uygulamadan kamu görevlileri yine muaf olacak ve ücret ödemeyecekler.

Uçakla seyahat eden bir yolcu beraberinde taşıma ruhsatlı silah varsa, check-in öncesi silahını ayrı bir bölüme teslim ediyor ve seyahatinin sonunda da terminalden ayrılmadan teslim alıyor.

Havayolu şirketi de yolcunun silahını bagajlardan ayrı taşıyor. Bunun için yer hizmeti aldığı şirkete ilave bir ücret ödüyor. Bu ödenen ücret şirketin kasasından çıkıyordu bugüne kadar.

Şimdi havayolu şirketleri yolcudan silah taşıma hizmetinin bedelini almaya başladı.

Fazla bagaj için ücret ödenirken, hatta yolcu beraberinde taşınan evcil hayvanlar için ilave ödeme yapılırken özel bir hizmet sunumundan para alınmasına kimse itiraz etmemeli. Aldığı hizmetin bedelini herkes kendi ödemeli.

Bugüne kadar aslında bu hizmetin bedelini tüm yolcular ödüyordu. Çünkü şirketler giderlerini bilet fiyatlarına yansıtıyor, bundan da tüm yolcular payına düşeni alıyordu.

Hiçbir hizmet ücretsiz değildir.

Atlasglobal charter’a niye döndü?

Hava taşımacılığında rakamlar yeniden pozitife döndü. THY ve Pegasus’un yolcu artışı devam ediyor.

Böylesi bir dönemde Atlasglobal charter uçuşlarına yoğunlaştı. Geçtiğimiz günlerde Antalya ve Dalaman’a 2 milyon turist taşıyacağını açıkladı.

Havayolu şirketinin bağlı olduğu grup turizm alanında da güçlü. Charter uçuşlarını arttırmasının nedenlerinden biri bu ancak tek neden değil.

Havayolu sektöründe charter uçuş düzenlemek tarifeli uçuşlara göre daha kolay. Turizm canlandığında işler daha da kolaylaşıyor.

Tarifeli uçuş yapacak bir havayolu için güçlü bir network yapısı, güçlü filo ve frekans derinliği gerekiyor.

Atlasglobal bunu sağlayamadı ve rakiplerine göre geride kaldı. Özellikle 2015 ve 2016 yılında yaşanan krizden daha çok etkilendi. Yurtdışı uçuşları için başlattığı hamlelerin devamını getiremedi ve iyi network oluşturamadı.

Böylesi ortamlarda büyükler daha fazla büyürken küçüklerin zorlanması kaçınılmaz oluyor.

Hem THY hem de Pegasus Ocak ayında çift haneli büyüme oranları açıkladı. Görünen, bu tablonun önümüzdeki aylarda da devam edeceği.

Ekim ayında açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanının devreye girmesi ve Sabiha Gökçen Havalimanındaki 2. pistin tamamlanması rekabet koşullarını etkileyecektir.

Sabiha Gökçen’deki beklenen kapasite artışı pistin tamamlanmasıyla birlikte hemen sağlanamayacak, çünkü eski pist bakıma girecek. Ancak 2019 ortalarından itibaren ilave uçuşlar gündeme gelebilecek.

Bu tabloda diğer oyuncuların ne yapacağı önemli. Atlasglobal’in başka rakipleri de var. SunExpress ve Anadolujet’in büyüme planları da oldukça güçlü.

Ayrıca Atlasglobal’in bugün uçuş merkezi olarak kullandığı Atatürk Havalimanına uçamayan Avrupalı düşük maliyetli şirketler de yeni havalimanında olacaklar.

Tüm bu gelişmeler, Atlasglobal’in charter uçuşlara yoğunlaşma kararı almasının nedenini gösteriyor.
Bağlantılar: Ali Genç

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.