Ali Genç
TÜM YAZILARI UÇUŞ DOKTORU Ali Genç aligenc@ucuyoruzz.com 09 Ekim 2017 07:00

Takside çözüm, yasak değil rekabet olmalı

İstanbul’daki taksicilerin, tüm dünyada kullanılan ve bazı ülkelerde yasal olup olmadığı tartışılan Uber’i protesto eden afişlerini siz de görmüşünüzdür. Uber’in kendileri için haksız rekabet oluşturduğunu iddia ediyor taksiciler.

Taksicilerin karşısında sadece Uber değil, korsan taksiler de bulunuyor. Taksi ruhsatı olmayan kişiler taksicilik yapıyor. Hatta bu araçların bulunduğu duraklar bile var. Vatandaşın bu araçları tercih etmesinin nedeni çok daha ucuza seyahat etmeleri.

İstanbul’daki taksicilerin çoğu ne yazık ki aldıkları ücreti hak etmiyor. Çok az sayıda karşılaşabileceğimiz işini iyi yapanlar hariç büyük bir çoğunluğundan vatandaş şikayetçi.

Haksızlıktan ya da haksız rekabetten şikayet ettiklerinde de yanlarında kimseyi bulamıyorlar. Çünkü verdikleri hizmetten kimse memnun değil, hatta şikayetçi.

Dolu hasarı nedeniyle servise bıraktığım aracımı, Mengerler’in müşteri memnuniyetini önemsemeyen yaklaşımı nedeniyle bir aydan fazla kullanamayınca İstanbul’da sıkça taksi seyahati yaptım.

Yine bu sayfada bundan yaklaşık 1 yıl önce yazdığım “Taksiciler zammı, müşteriler taksicileri beğenmiyor” başlıklı yazımda belirttiklerimin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gözlemleme şansı buldum.

Bindiğim taksilerin neredeyse yüzde 80’i pis ve bakımsız. Saygısız ve kaba davranan, müşteri seçen, trafik kurallarına uymayan şoförlerle çok karşılaşıyorsunuz. Korktukları ve çekindikleri hiçbir şey yok.

Havalimanı duraklarında çalışan taksiciler ise en kötüleri. Yakın mesafeye gitmek istediğinizde neredeyse dövecek gibi bir tavır takınıyorlar. Hepsi karşıya geçecek müşteri ya da yabancı turist peşinde. Yaşadığım tecrübeler sonunda Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı duraklarındaki taksilere binmeme kararı aldım.

Dünyanın en çok noktasına uçan havayolu şirketi olan hepimizin gururu Türk Hava Yolları’nı kullanan turistlerin taksicilerle yaşadıkları kötü olayların hikayesi dünya medyasına defalarca haber oldu ama sonuç bir türlü değişmiyor.

Turistlerin Türkiye ve Türk insanıyla ilk karşılaştığı havalimanlarında bu sorunu acil olarak çözmemiz gerekiyor. Bu konu en az turizm konusunda yapılan yatırımlar kadar önemli.

Ne yerli ne yabancı, hiç kimse mutlu değil. Türkiye’de çoğu noktada önemli ilerleme kaydettik ama özellikle İstanbul’daki taksiciler konusunda iyileştirmeyi bir türlü halledemedik.

Ne taksicilerin meslek odası ne de belediye etkili bir denetim yapıyor. Denetim olmayınca da taksicilere çeki düzen verecek bir mekanizma uygulanamıyor. Adeta tekel konumundaki taksicilerde rekabet olmayınca “bana mecbursunuz” yaklaşımıyla var olmaya devam ediyorlar.

İstanbul’da bulunan 18 bine yakın taksici aileleri ve çevreleriyle oluşturduğu sayısal güçle belediye ve siyaset üzerinde etkili olmaya çalışarak hiçbir iyileştirme yapmadan varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ise şikayetçi vatandaşları ve turistleri önceleyerek bu konuda bir an önce adım atması gerekiyor.

Uber’i yasaklayarak ya da korsan taksicilere ceza keserek bu sorunu aşmak mümkün değil. İstanbul’da taksi sorunu rekabet şartlarını oluşturacak yöntemleri hayata geçirerek ve sıkı denetim yaparak çözülür.

Çözüm önerimi daha önce yazmıştım. Yeniden hatırlatıyorum:

“Bazı ülkelerde gördüğümüz örneklerde olduğu gibi iki ya da üç şirket kurulmasını sağlayarak taksilere bu şirketlere bağlı çalışma zorunluluğu getirilebilir. Böylelikle müşterinin tercih yapmasını sağlayacak rekabet düzeniyle birlikte temiz araçlar, işini iyi yapan şoförler ve müşteri seçmeyen taksiciler İstanbul’a hizmet verir. Bence tek çıkar yol da budur. Rekabet olmadan iyi hizmet geleceğine inanmıyorum.”

Şekerci Kaptana veda...
THY Uçuş Eğitim Başkanı Kaptan Sedat Şekerci çok genç yaşta aramızdan ayrıldı. Şekerci’nin ani ölümü tüm tanıdıklarına büyük bir üzüntü yaşattı.

THY’de görev yaptığım dönemde çok yakın çalıştığım yönetici arkadaşlarımdan biriydi. Her zaman iş ile ilgili ve çok çalışkan bir arkadaşımızdı. Sakin kişiliği ve güleryüzüyle tanıdığım Şekerci Kaptan herkesin sevdiği insandı.

İyi bir insan ve müslüman olduğuna şahitlik etmek için son görevimizi yaparken sevenlerinin yaşadığı üzüntüyü gördüm.

Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Ailesine, yakınlarına ve THY camiasına başsağlığı dilerim.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.