Ali Genç
TÜM YAZILARI UÇUŞ DOKTORU Ali Genç aligenc@ucuyoruzz.com 15 Mayıs 2017 07:00

THY Genel Kurulu neden ertelendi?

15 Mayıs tarihinde yapılacağı açıklanan Türk Hava Yolları genel kurul toplantısı ikinci kez ertelendi. Şirketler her yıl Nisan ayı içerisinde genel kurul toplantılarını yapar, hissedarlarına bir önceki yılın sonuçlarını sunarlar.

Bu yıl aralarında THY’nin de bulunduğu Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Borsa İstanbul, Merkez Bankası gibi kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüslerinin genel kurul tarihleri ikinci kez ertelendi. Türk Hava Yolları’nın 3 Nisan’da yapılacağı açıklanan genel kurul toplantısı muhtemelen Haziran ayının ikinci haftası içinde gerçekleşecek.

İlk ertelemenin gerekçesi 16 Nisan referandumu gösterilmişti. İkinci erteleme için ise bir gerekçe ortaya konulmadı. Genel kurul toplantılarının ertelenmesinin ardında 16 Nisan referandumu sonrası yeniden yapılanmaya hazırlanan Türkiye gerçeği yatıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Mayıs tarihinde yapılacak Ak Parti Kongresinde yeniden genel başkan seçilmesiyle birlikte Türkiye’de yeni bir dönem başlayacak. Siyasette ve kurumlarda büyük değişimler bekleniyor. Bu konuda Ankara’da ciddi hazırlıkların yapıldığı konuşuluyor.

Türkiye’yi geleceğe güçlü bir şekilde taşıyacak yeni kadroların oluşturulması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti iktidarının ilk 10 yılında büyüme oranlarında ve milli gelirde yakalanan artış oranlarının yeniden tekrarlanması için kadroları güçlendirecek.

Değişimin önce parti yönetiminden başlayacağı, ardından kabinede bazı değişikliklerin olacağı belirtiliyor. Türkiye için önemli olan büyük kurumlarda da benzer değişikliklerin yapılması kaçınılmaz görünüyor.

Bakalım bu hazırlıklar THY Genel Kurulunu ne şekilde etkileyecek?

Yüzde 52’si bitti, kalanı ne zaman bitecek?
Ülkemizin hava taşımacılığı sektöründe transfer merkezi pozisyonunu güçlendirecek 3. Havalimanının inşaatının yüzde 52’sinin tamamlandığı açıklandı. İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu yaptı bu açıklamayı.

Havalimanının açılış tarihiyle ilgili konsorsiyum ortakları ve yöneticileri yaptıkları açıklamalarda 2018 yılının ilk çeyreğini söylüyorlar. Temel atma töreninde ilk etabının 29 Ekim 2017 tarihine yetiştirilmesi sözü alınmıştı. İhale şartnamesine göre ilk etabının açılışı için belirlenen süre 2018 yılının son çeyreği. Bugünlerde açılış tarihi olarak 29 Ekim 2018 gününün konuşulmaya başlandığını duyuyorum.

Havalimanının ilk etabı 2 pist ve ana terminalden oluşuyor ve 90 milyon yolcuya hizmet vermesi planlanıyor.
Şu ana kadar inşaat çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Ana terminal inşaatı ve bir pistin yapımı sürüyor. İkinci pist için çalışmalar ise henüz başlamadı. Sanırım kalan yüzde 48’lik inşaat kısmının içinde bir pist, taksi yolları, apron sahası ile kargo, teknik bakım, ikram, yer işletme şirketlerine ait binaların inşaatları yer alıyor. Bunların hiçbiri henüz başlamadı.

3. havalimanı hem Türkiye hem de dünya için büyük bir proje. Sıfırdan yapılan dünyanın en büyük havalimanı. Böylesine önemli projenin zaman baskısı altında bırakılmaması gerekir ama bunu önce şirketin sözcüleri yapıyor.

Bu proje sadece bir inşaat projesi değil, hava taşımacılığının merkezi olacak ve karmaşık operasyonların sorunsuz yürümesi gereken bir yaşam alanı projesidir.

Almanya'nın başkenti Berlin'de yapımına 2006'da başlanan ve 2011'de açılması planlanan Berlin Brandenburg Havalimanı 2017 yılında da açılamıyor. 2018 yılında hizmete gireceği söylenen havalimanının açılışının son ertelenme gerekçesi yangın söndürme sistemindeki sorun. Dört yılda havalimanının yüzde 99’unu tamamladılar ama yüzde 1’ini yedi yılda bitiremediler.

Her gün yüz binlerce kişinin hizmet alacağı havalimanının başarılı şekilde operasyona başlaması temel hedef olmalıdır. Güvenlikten bagaj sistemine birçok detayın titizlikle ele alınması gerekiyor.

Sadece pistlerin ve sistemlerin kalibrasyon testlerinin 3 ay süreceği düşünüldüğünde, 3. havalimanının terminal ve pist inşaatı belki 2018 yılında tamamlanır ve ilk uçak iner ama uçuşlar en iyi ihtimalle 2019 yılının ikinci yarısında başlar.

Atatürk Havalimanı alanı fuar merkezi olmalı
Geçtiğimiz hafta Türk Havacılık ve Uzay Sanayii şirketi TAI tarafından üretilecek Türkiye’nin ilk özgün helikopteri T625’in de sergilendiği IDEF fuarı için Beylikdüzü’ndeki fuar merkezindeydim.

Üç gün boyunca her gün gidip geldiğim fuar merkezi gerek ulaşım zorluğu gerek giriş çıkışlarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle ziyaretçiler tarafından şikayet ediliyordu.

Bölgenin en büyük fuarlarından olan savunma sanayi fuarına katılan şirketler de ürünlerini yeterince iyi sergileyemediler. Örneğin TAI ilk kez silahlı Hürkuş uçağını ve insansız hava aracı ANKA’yı bu fuarda sergiledi ama uçuramadı.

İstanbul’un daha büyük ve farklı ulaşım seçenekleri olan bir fuar, kongre ve eğlence merkezine ihtiyacı var. İşte bunun için tek seçenek Atatürk Havalimanı’nın bulunduğu alan. Yeni Havalimanı hizmete girdikten sonra burası kongre, fuar, konser ve etkinlikler için yaz kış 12 ay kullanılabilir. Açık hava konserleri, festivaller, sergiler için alternatifi olmayan bir alan.

Atatürk Havalimanı’nın kapanması beklenmeden bugünden kullanımına ilişkin karar verilmeli ve projesi başlatılmalıdır. Yaşanılan gecikme İstanbul ve Türkiye için kayıp olacaktır.

Son iki yıla kadar kongre turizmi için dünyanın gözde şehirlerden biri olan İstanbul’un bu alanda daha da büyümesi için deniz, hava ve kara yolundan kolayca ulaşılacak bir yere ihtiyacı vardır. Atatürk Havalimanı’nın alanı da bu ihtiyacı karşılayacak tek noktadır.

Bir pisti uçuşa açık bırakılarak, mevcut binaları ve hangarları kullanılarak her türlü fuar, kongre ve etkinliğin yapılacağı, katılımcı ve ziyaretçilerin kolaylıkla ulaşabileceği, şehir içinde kalan bir merkez amacına uygun gerçek bir cazibe alanı olacaktır.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.