Ali Genç
TÜM YAZILARI UÇUŞ DOKTORU Ali Genç aligenc@ucuyoruzz.com 22 Ocak 2018 07:00

THY’nin taşınma planı da hazır

Bir önceki yazımda 29 Ekim’de açılacak İstanbul Yeni Havalimanına taşınmanın nasıl olacağının detaylarını yazmıştım.

İlk kez burada okuduğunuz planın ayrıntıları merak edilen birçok sorunun yanıtını da veriyordu. Dileyenler "DHMİ'nin yeni havalimanına taşınma planı" başlıklı yazımızı okuyabilir.

DHMİ’nin yaptığı ve havayolu şirketleri ile Atatürk Havalimanında hizmet veren diğer şirketlerle paylaştığı plan ışığında her oyuncu sorunsuz taşınma için neler yapması gerektiğine ilişkin hazırlıklarını sürdürüyor.

Atatürk Havalimanında Atlasglobal 25 uçak, Onur Air 24 uçak ile uçuş yaparken Türk Hava Yolları ise Anadolujet ve kargo hariç 275 uçakla sefer gerçekleştiriyor. Uçuşlarına 24 saat ara verecek Atlasglobal ve Onur Air’in yeni havalimanına geçişi çok zor olmayacaktır.

Taşınma sürecinin en önemli ayağını, Avrupa’nın ikinci büyük havayolu şirketi olan THY’nin yeni havalimanına geçişi oluşturuyor. THY 2017 yılında 69 milyona yakın yolcu taşıdı. Toplam yolcunun yaklaşık yüzde 30'u, dış hat yolcunun ise yüzde 60'ına yakını dıştan dışa transfer oluyor. Bu rakamlar aslında işinin ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

Yeni havalimanına THY’nin nasıl bir uygulama planıyla taşınacağına ilişkin bazı bilgilere ulaştım. DHMİ tarafından şirketlere tebliğ edilen plan aslında THY’nin tercihi değildi. THY, önce daha az günlük seferi olan havayolu şirketlerinin taşınmasını istiyordu. Çünkü çıkabilecek olası sorunların ve aksaklıkların az sayıda yolcunun havalimanını kullandığı bir ortamda daha kolay çözülebileceğini düşünüyordu.

Benim kanaatim de bu yöndeydi. Yeni açılan bir havalimanında herhangi bir aksaklığın yaşanması şaşırtıcı olmayacaktır. Her ne kadar daha önce sistemler çalıştırılacak, testler yapılacak olsa da günlük 200 bin yolcunun kullanacağı düşünüldüğünde tüm sistemin sorunsuz çalışmasını beklemek hayal gibi geliyor bana.

Gelinen noktada anlaşılan DHMİ son sözünü söyledi, plan şirketlere aktarıldığı gibi uygulanacak. THY de bunu göz önünde bulundurarak olası yolcu mağduriyetini en aza indirecek şekilde bir plan hazırladı.

Kış tarifesi erken başlayacak
THY taşınma sürecinde ilk adımı kış tarifesinin başlangıcını birkaç gün öne çekerek atıyor. Havayolu şirketlerinin kış tarifesi Ekim ayının son pazar günü başlatılırdı. 29 Ekim pazartesi gününe geldiği için THY 28 Ekim’de başlayacak kış tarifesinin başlangıç tarihini değiştiriyor.

30 Ekim Salı gece yarısına kadar Atatürk Havalimanında uçuşlarını sürdürecek THY, taşınma öncesi uçuşlarını azaltmaya başlayacak. Kış tarifesiyle seferler kısmen azalacak. Uçuşların durdurulacağı andan 36 saat öncesinde de yüzde 25 oranında sefer azaltması yapılacak. Son 12 saate gelindiğinde uçuşların yüzde 25’i daha kesilecek.

Böylelikle THY, AHL’deki son 12 saatte toplam uçuşlarının yarısını icra edecek.

THY ilk 12 saat tarifesinin yüzde 10’unu uygulayacak
31 Ekim Çarşamba günü öğle saatlerinde İstanbul Yeni Havalimanından uçuşlara başlayacak THY, ilk 12 saatte tarifeli uçuşlarının yüzde 10’unun gerçekleştirecek. İkinci 12 saatte ise kademeli olarak uçuşlar artacak ve oran yüzde 50’ye ulaşacak.

THY ikinci gün uçuşlarını arttırmaya devam edecek. Kış tarifesindeki uçuşların oranı Perşembe günü yüzde 75’e çıkacak. Cuma gününden itibaren ise tüm tarife uygulanmaya başlanacak.

Buraya kadar her şey güzel. Hazırlanan bu plana göre bilet satışı yapılacak. Taşınma öncesi ve sonrasında ciddi oranda uçuşlar iptal edildiğinden yeni havalimanı ilk günlerinde normal yolcu sayısıyla hizmete girmeyecek. DHMİ’nin yaptığı kademeli geçiş sürecine THY de kademeli uçuş planıyla destek vermiş olacak.

Yine de bu çapta bir havalimanının hizmete girmesi için çok iddialı plan olduğunu düşünüyorum. THY’nin filo ve yolcu sayısı olası sorunlarda çok fazla yolcu mağduriyeti doğabilir. Daha az uçuşu olan diğer havayolu şirketleriyle uçuşların başlatılıp en azından birkaç hafta sürdürülmesi çok daha isabetli olacaktı.

Ayrıca herhangi bir nedenle açılışın birkaç gün bile ertelenmesi THY’ye ilave mali yük getirecek. Bugünden belirlenen tarihlerde iptal yaparak gelir kaybını planlayan THY, tarih değişikliğinde yapacağı iptaller için ikinci kez kayıp yaşayacak. Bu diğer havayolu şirketleri için de geçerli.

Umuyorum ki İGA tarafından işletilecek yeni havalimanına taşınma ile ilgili konular tüm paydaşlar arasında yeterince tartışılıyor ve en doğru plan uygulamaya konuyordur. Dünyanın en büyük 3. havalimanı haline gelecek İstanbul Yeni Havalimanı taşınma sürecindeki başarısıyla da yüzümüzü güldürsün.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.