Ali Genç
TÜM YAZILARI UÇUŞ DOKTORU Ali Genç aligenc@ucuyoruzz.com 12 Mart 2018 10:27

Yolcu gözüyle yeni havalimanı

Bu yıl 20-23 Eylül tarihlerinden yapılacak olan Teknofest İstanbul’un basın toplantısı vardı İstanbul Yeni Havalimanında geçen hafta. Yapımı hızla devam eden havalimanının son halini görmek ve inceleme yapabilmek açısından iyi bir fırsat oldu benim için.

İstanbul’un Anadolu yakasında oturan biri için 3. Havalimanı denildiğinde mesafeler insanın gözünde büyüyordu. En büyük sorunun trafik olduğu bir şehirde de havalimanını kullanacak yolcular için süreç evden çıkarken başlıyor.

Toplantı 11.00’de başlayacaktı ve öncesinde orada olabilmek için 9.30 gibi hareket etmeyi planladım. Yola çıkmadan önce cep telefonumdan hem yol mesafesine hem de süresine baktım.

Yandex’in verdiği üç alternatif yol 54 km ile 64 km arasında değişiyor, süreler ise en kısası 1 saat en uzunu 1 saat 10 dakika arasındaydı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 3. Çevreyolu seçenekler arasında yoktu.

Daha rahat gideriz düşüncesiyle yeni yolu kullanmaya karar verince aracın kilometresine baktım ve not aldım. Sadece kamyon ve otobüsleri gördüğüm boş yolda biraz da hızlı gidince 1 saatte ulaştık yeni havalimanına. Aracın kilometresine bakınca 95 km yol geldiğimizi gördüm.

Ataşehir-Havalimanı arası ile dönüşte aynı yolu kullanarak gittiğim Sabiha Gökçen Havalimanı arası aynı mesafe. Bunu da not olarak düşeyim.

Havalimanına ulaşımın Levent’ten 20-25 dakikalık sürede mümkün olduğunu söyleyen bazı arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız herhalde trafiğin hiç olmadığı bir zaman diliminde kullanıyorlar bu yolu. Çoğu zaman Levent-Maslak arası bu sürede gidilemiyor.

Havalimanına ulaşımı kolaylaştıracak tek yol raylı toplu taşıma araçları olacaktır. Gayrettepe metro hattı inşaatı devam ediyor. Açılışı için verilen tarih 2019 yılı ortaları gibi ama bunun da yıl sonuna kalma durumu var. En iyi ihtimalle 29 Ekim’deki açılış tarihinden bir yıl sonra hizmete girebilecek.

Havalimanı inşaatını gördüğünüzde yapılan projenin ne kadar büyük dev bir yatırım olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Türkiye’nin en önemli projesi ve hava taşımacılığı alanında İstanbul’u dünyanın merkezi yapabilecek meydan burası. Bu açıdan çok önemli yeni havalimanı. Bunu gerçekleştirebilecek kapasite ve deneyimimiz de var. Tek şart havalimanının yolcu dostu bir havalimanı olmasını sağlayabilmekte.

Yolcuların en önemli isteği uçağa en kısa zamanda ulaşabileceği, transit yolcunun beklentisi ise en kolay aktarma yapabileceği bir terminaldir. Daha önce yine bu köşede "Yeni havalimanı yolcu dostu olabilecek mi?" başlığıyla yazı kaleme almış ve endişelerimi belirtmiştim.

En uzak iki kapı arası 2 kilometre olan terminalin “pier” adı verilen ve her biri 500 metre olan 5 kolu bulunuyor ve bunlara bağlı uçakların yanaşacağı toplam 143 yolcu köprüsü var. Yeni havalimanında artık otobüslerle terminale taşınma olmayacak. Atatürk Havalimanında yolcuyu mutsuz eden en büyük sıkıntı yeni havalimanında tarihe karışacak.

Teknofest İstanbul’un basın toplantısı, yapımı kısmen tamamlanan 1 nolu “pier”de yapıldı. Sahne ortaya konulmuştu. Bulunduğumuz yer yolculuk yaparken nasıl bir terminalde hizmet alacağımızı görmek açısından birçok şeyi ifade ediyordu. Terminalde çok sayıda yürüyen merdivenle yolcunun hızlı transferi planlanıyor ancak ne kadar yeterli olacak emin değilim.

Yeni havalimanında aktarma yapacak bir yolcu terminalin bir kolundan en yakın diğer kolundaki kapıya gitmek için 1 kilometrelik yürüyüş yapmak zorunda kalacak. Eğer uçuşuna zaman varsa ve özel yolcu salonunu da kullanacaksa çok daha fazla bir mesafe yürüyecek. Çünkü özel yolcu salonları, yolcunun "duty free" alanlarını dolaşacak şekilde terminalin ortasında yer alacak.

Geçtiğimiz günlerde THY ve İGA yöneticilerinin yaptığı toplantıda da hem taşınma süreci hem de yolcular açısından konfor sağlayacak düzenlemeler konuşuldu. THY tarafının, yolcusunun rahat ve hızlı uçağa ulaşması için neler yapılması gerektiği konusunda havalimanı yöneticilerinden talepleri oldu.

Terminale uçakların yanaşacağı 143 köprüden, THY’nin kullanacağı köprülerin bir birine yakın olması, yolcuların hızlı check-in ve boarding alanlarına ulaşmaları, bagaj teslim noktalarının gerekirse metro çıkışına yapılması ve özel yolcu salonlarının daha kolay ulaşılabilir şekilde planlanması THY tarafının istekleri.

Bu isteklerin dikkate alınmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Dünyanın en çok noktasına uçan THY önümüzdeki dönemde çok daha fazla yolcu taşıyacaktır. Havalimanındaki kapasite sınırının kalkmasıyla birlikte yeni hatlar açacak ve mevcut hatlarda da frekans derinliğini arttıracaktır. Bu yıl yaşanan yolcu artışı ve ileriye dönük beklentiler bu yöndedir.

Yeni havalimanında yolcunun uçağa hızlı ulaşımını sağlayacak yönde ilave adımların gerekliliği ortadadır. Aslında 90 milyon yolcunun tek terminalde bulunacağı havalimanında terminalin çevresini dolaşacak raylı sisteme ihtiyaç vardı. Ancak bu tercih edilmedi yeni havalimanı için.

Mesafeleri kısaltacak, yolcuyu daha az yürütecek önlemler alınmalı ve İstanbul aktarma noktası olarak tercih edilmeye devam etmelidir. Yolcuyu mutsuz edecek bir tablo hem İstanbul’a hem havayolu şirketlerimize hem de böylesi görkemli havalimanını ülkemize kazandıran işletmecilere olumsuz olarak yansıyacaktır.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.