Yurt dışında en iyi Türk yemekleri nerede yenir?

Seyahatin en güzel yanlarından biri, yeni yerlerde yerli tatlar keşfetmek. Ama insan bazen memleket mutfağını özlemeden edemiyor. Bu yüzden sizin için, canınız çektiğinde aradığınız Türk lezzetleri bulabileceğiniz yurt dışındaki şehirleri seçtik.

Nerede - Fatma Sarıkaya
Yurt dışında en iyi Türk yemekleri nerede yenir?
Bakü, Azerbaycan

Yola hem mesafe olarak, hem gönül olarak bize çok yakın bir yerden başlıyoruz. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, klasik Türk tatlarının yanı sıra, Orta Asya mutfağından muazzam lezzetler bulabilirsiniz. Menüde göreceğiniz çok şey epey tanıdık gelecek. Mesela ismi farklı olsa bile, Düşbərə'yi gördüğünüz an, mantı bu diyeceksiniz! Asıl güzel olansa, benzer tariflerdeki ufak yöresel farklılıklar. Bizdeki dolmanın nohutlu ve kıymalı versiyonu olan badımcan dolması, bunun güzel bir örneği.

New York, ABD

Biraz daha uzaklara, macera dolu Amerika'ya geliyoruz şimdi de. Dünyanın en önemli metropollerinden olan New York'ta, Türk yemeği tüm şanıyla temsil ediliyor. Beyti kebaptan hamsi tavaya, acılı ezmeden lahmacuna, bu devasa şehirde yalnız başına bile olsanız, memleket hasreti çekmeyeceksiniz. Daha atıştırmalık birşey istiyorsanız, New York'ta Simit Sarayı bile var!

Köln, Almanya

Köln, Almanya'da Türk nüfusunun en yoğun olduğu şehirlerden. Haliyle de Türk yemeği seçenekleri açısından epey zengin. Ama Köln'ü özel kılan, Türk kültürünün yanı sıra yemek ve keyif kültürünün de şehirde önemli bir yere sahip olması. Almanya'nın ödüllü restoranları arasına girmiş tek Türk lokantası Bosporus Restaurant da Köln'de bulunuyor.

Londra, İngiltere

Avrupa'nın en canlı, en hareketli başkentlerinden olan Londra, bol miktarda Türk büfe ve restoranına evsahipliği yapıyor. Burada Türk mutfağı daha ziyade döner, köfte, Adana kebap gibi yemeklerle tanınsa da, zarif restoranlar ve esnaf lokantası tarzı memleket kokan yerler de fazlasıyla mevcut. Ekmek arası döner de ısmarlasanız, özenle hazırlanmış bir patlıcan kebabı da, İngiliz kültürünü Türk lezzetleriyle aynı anda yaşayabilmek çok güzel bir his!

Paris, Fransa

Yemek konusunda Paris deyince akan sular duruyor. Burası sırf Avrupa'nın değil, dünyanın da gurme başkenti ve ağzının tadını bilenlerin göz bebeği. Yüz binlerce Türk'ün yaşadığı Paris, Türk yemeklerinin yurt dışında en nadide örneklerini bulmak için harika bir şehir. Fransız ve Kuzey Afrika mutfağının bizim mutfağımıza verdiği ilham ve kattığı dokunuşları görmek de enteresan olabilir.

Saraybosna, Bosna-Hersek

Osmanlı'dan birçok mirasın sapasağlam ayakta durmaya devam ettiği Saraybosna'da, Türk ve Osmanlı mutfağı da önemli bir yere sahip. Burek ve Cevapi gibi, bizde aşağı yukarı börek ve köfteye tekabül eden ulusal yemekler, aradaki benzerlikleri göstermek için yeterli. Sıcakkanlı Saraybosna halkının şaşırtıcı bir kısmı Türkçe biliyor. Tanıdık tatları ve dili ile Saraybosna, yurt dışında bizden bir şeyler bulmak isteyenler için ideal bir yer. Son olarak bir uyarı: Rakija adlı milli içki, kulağa rakı gibi gelse de aslında çok farklı bir tada sahip!

Melbourne, Avustralya

Bu listede Avustralya'dan bir şehir görmeyi bekliyor muydunuz? Çok bilinmese de, Avustralya'da yaklaşık 70 bin Türk yaşıyor. Bunların büyük bir bölüm ise başkent Melbourne'de. Bu da egzotik ve olağanüstü bir doğa keşfinin ardından, çayınızı içip, sevdiğiniz Türk yemeklerini afiyetle yiyebilirsiniz demek!

Selanik, Yunanistan

Atatürk'ün doğup büyüdüğü şehir olarak, Selanik'in Türkiye'yle derin bir bağlantısı var. Ama şehrin bizle bağları tarihle sınırlı değil. Çok sayıda Türk ve Türk kökenli insanın memleketi Selanik, Türk ve Yunan kültürünü harmanlayarak, yeme de yanında dedirtecek bir sürü lezzet sunuyor.

Viyana, Avusturya

Kültürü, zarafeti ve köklü tarihi ile herkesi kendine aşık eden Viyana, Avrupa'da Türklerin en yoğun yaşadığı başkentlerden. Şehirde hem salaş, hem lüks birçok Türk restoranı bulmak mümkün. Tatlıları, pastaneleri ve cafe'leri ile meşhur Viyana'da, bizden birçok enfes tatlı da bulabilirsiniz. Hem zaten kahvenin Osmanlı aracılığıyla Avusturya'dan Avrupa'ya yayıldığını düşünürseniz, bu iki mutfak arasında sağlam bir bağ olmaması imkansız olurdu.

Tiflis, Gürcistan

Çoğu zaman göz ardı edilse de, Gürcistan oldukça zengin bir mutfağa sahip. Tatlı şarapları, nefis ekmekleri ve çeşit çeşit peyniri ile bu ülke, yemek açısından hazine değerinde. Tiflis de bunu tatmak ve Gürcistan'ı tüm güzelliğiyle yaşamak için harika bir seçenek. Karadeniz mutfağı ile birçok benzerliğe sahip olan Gürcü mutfağın yıldızı ise Khachapuri, yani bizdeki karşılığı ile pide.

Berlin, Almanya

Almanya'nın başkenti asi Berlin'i atlamak olmazdı! Şehirde uzun bir süre daha ziyade Türkler'in yaşadığı Kreuzberg bölgesi, artık birçok yaratıcı ve meraklı Alman gencinin de uğrak noktası. Haliyle de burada geleneksel Türk tatları, modern akımlar ve dünya mutfağı ile bir araya gelmeye başlamış. Şehrin adeta sembollerinden biri haline gelmiş, vejeteryan döner hazırlayan Mustafa's Gemüsekebap'ı da unutmamak lazım!

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ:

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece ucuyoruzz.com’a link verilerek kullanılabilir.
Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.